Asgari Ücretin Bin 300 TL Olması İle Neler Değişecek

110 TL'lik Devlet Katkısı İçin Ek Vergi Zammı Yapılacak mı? Özel Sektör Yükünün %40'ını Üstlenen Devlet Tüm Çalışanlar İçin Verilecek Zam Sonrası Bu Yükü Kime Yansıtacak?

12323
Daha Fazla Göster

Hükümetin uzun süren görüşmeler ardından verilecek zam ile bin 300 TL’ye çıkarılan Asgari Ücrette nihai sona ulaşıldı. Çalışanları bir nebze de olsa rahatlatacak olan yaklaşık %30’luk zam hükümetin seçim vaatlerinden en önemlisinin yerine getirildiğini göstermekte.

Hükümet Asgari Ücret’e zam yaparken özellikle Özel Sektör’den gelen tepkileri de dikkate alarak verilecek zammın %40’lık kısmını direk Devletin sırtına yükledi. 

Zam sonuçta çalışan için son derece önemli olsa da özel sektörün ödemesi gereken maaş zammının %40’lık kısmının devlet tarafından ödenmesi de gelecek aylar için umuyoruz ki genel olarak vergi zammı olarak tüm çalışan, çalışmayan vatandaşa yansımaz.

Özel sektöre teşvik açısından önemli bir karar olan aylık 110 TL’lik Devlet Katkısı olumlu ve olumsuz sonuçlarını kısa vadede göreceğimiz kesin. Özel sektör hükümetin yaptığı bu jesti karşılıksız bırakmayarak tüm çalışanların işlerinde ve çalışma koşullarında gerekli düzenlemeleri de hayata geçirmek ve sosyal ve ekonomik olarak tüm desteği sağlamak için kollarını sınaması faydalı olacaktır.

Ayrıca verilen bu zam ile AGİ denilen Asgari Geçim İndirimi tutarı da tüm kamu çalışanlarını direk etkileyeceğinden maaşlarına az da olsa zam olarak yansıyacaktır. Bununla ilgili özel haberimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin 2016 yılı için net bin 300 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda son toplantısını yaptı.

İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) temsil ettiği toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Soylu, toplantının ardından, işçi ve işveren temsilcileriyle yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimleri öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, asgari ücretin 2016 yılında bin 300 lira olacağı konusundaki taahhüdünü hatırlattı.

İşveren ve işçi tarafının asgari ücret konusundaki yaklaşımı memnuniyetle karşıladığını belirten Soylu, iki kesime de teşekkür etti.

Bakan Soylu, asgari ücretle ilgili kararın millet tarafından da memnuniyetle karşılandığını belirterek, söz konusu adımın toplumsal barışın önemli bir adımı olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi. 

2015 ve 2019 yıllarının, 2002 ve 2015 arasındaki birinci sıçrama döneminden sonra reform ve dönüşüm konusunda Türkiye’nin en önemli yılları olacağını ifade eden Soylu, “Biz burada üretimin, istihdamın artmasını, bunlarla birlikte büyümenin artmasını önceleyen çalışma hayatı içerisinde ve aslında ekonominin tamamında kayıt dışılığı ortadan kaldırmayı ifade eden bir anlayışı ortaya koymak istiyoruz. Reform ve eylem programlarımızı uygulama konusundaki kararlılığımız ve bu konuda attığımız adımlar milletimizin şehadetinde gerçekleşmektedir” diye konuştu.  

Süleyman Soylu, 2015 yılında yüzde 12,3’lük bir nominal artışın söz konusu olduğunu, bunun da toplam 5,5’lik reel artış anlamına geldiğini söyledi. 

“Asgari ücretin işverene maliyeti bin 935 lira 23 kuruş”

2015 yılındaki asgari ücretin bin lira 54 kuruş seviyesinde olduğunu hatırlatan Soylu, 3 çocuklunun almış olduğu ücretin bin 72 lira 80 kuruş, brüt asgari ücret bin 270 lira 50 kuruş olurken, bunun işverene bin 496 lira 36 kuruşa mal olduğuna dikkati çekti.   

Yapılan değerlendirmede sonrasında, asgari ücret bin 300 lira olduğunda, toplam brüt asgari ücretin bin 647 liraya, işverene toplam maliyetinin ise bin 935 lira 23 kuruşa yükseleceğini anlatan Soylu, “1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, 3 çocuklu bir ailenin alacağı asgari ücret bin 387 lira 45 kuruş, 2 çocuklu aile için net asgari ücret bin 362 lira 75 kuruş, bir çocuklu aile için de bin 344 lira 22 kuruş, evli olup çocuğu olmayan aileler için de bin 325 lira 69 kuruş olarak kararlaştırıldı. Bin 300 liralık netin işverene gerek vergiler gerekse SSK primleri açısından bir maliyet olduğu kaçınılmazdır” açıklamasında bulundu.

2016‘da Asgari Geçim İndirimi Ne kadar Olacak? TIKLAYINIZ

Asgari Ücret Devlet Desteği 110 Lira Oldu TIKLAYINIZ

Asgari Ücret Bilgi Notu Yayınlandı Foto Galeri İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari Ücretin Bin 300 TL Olması İle Neler Değişecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!