1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Asgari Ücretli Çalışanlara ve Emeklilere Doğalgaz ve Elektriğin KDV’sinin Yüzde 1 Olması Teklifi
Asgari Ücretli Çalışanlara ve Emeklilere Doğalgaz ve Elektriğin KDV’sinin Yüzde 1 Olması Teklifi

Asgari Ücretli Çalışanlara ve Emeklilere Doğalgaz ve Elektriğin KDV’sinin Yüzde 1 Olması Teklifi

Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile elektrik ve doğalgazda KDV oranının emekli ve asgari ücretli çalışanlar için %1 olması isteniyor.

A+A-

Ekim 2019 itibarıyla TBMM’ye yeni kanun teklifi verildi. Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Sunulan teklif ile, asgari ücretle çalışanlar ile emeklilerin konutlarında kullandıkları elektrik ve doğalgazdan yüzde bir oranında katma değer vergisi alınması amaçlanmaktadır. Ülkemizde, etkileri günden güne derinleşen ve giderek büyüyen bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Bu ekonomik kriz ilk ve en yıkıcı etkisini işçi, emekli, memur gibi açlık sınırının altında ücretlerle geçinmeye çalışan dar gelirli kesim üzerinde göstermektedir.

Kanun teklifinin gerekçeleri ve neden verginin % 1 olması istendiğine dair detaylar.

Yapılan açıklamada Enflasyon yükselirken, hayat pahalılığı özellikle dar gelirli kesim açısından altından kalkılamaz bir noktaya gelmiştir denildi. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre enflasyon oranı yüzde 15’tir. Oysa vatandaşın baş etmek zorunda olduğu gerçek enflasyon oram yüzde 50’ye ulaşmıştır. Son 1 yıl içinde, asgari bir hayatı sürdürebilmek için ihtiyaç duyulan gıda, elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçların tamamına büyük zamlar yapılmıştır.

Son 1 yıl içinde bulgurun fiyatı yüzde 31.72, makarnanın yüzde 26.45, sütün yüzde 17.20, kuru fasulyenin fiyatı ise yüzde 45.90,çayın fiyatı yüzde 30,simitin fiyatı ise yüzde 17 oranında zamlanmıştır. Temel gıda fiyatlarındaki bu zam oranlan mutfaktaki enflasyonun yüzde 60’lara çıktığının en net göstergesidir.

Mutfaktaki bu yangının yanında, havaların soğumaya başladığı bu dönemde, doğalgaz ve elektriğe de çok yüksek oranlarda zam yapılmıştır. 1 ay içinde doğalgaz yüzde 18, elektrik ise yüzde 25 zamlanmıştır. Bu da yetmezmiş gibi Enerji Piyasası Kurulu’nun 30 Eylül 2019 tarihinde yaptığı toplantısından bir zam kararı daha çıkmış, elektrik fiyatlarının yüzde 14.9 oranında zamlanması kararlaştırılmıştır. Yapılan bu son zam ile birlikte elektrik ve doğalgaza son bir yıl içinde 5 defa zam yapılmış olmaktadır. Son 1 yılda doğalgaza yapılan zam yüzde 56’ya, elektriğe yapılan zam ise yüzde 44’e ulaşmıştır.

Ülkemizde işçilerin yüzde 80’i, 2 bin 20 Türk lirası olan asgari ücretle geçim mücadelesi vermektedir. Yine emeklilerimizin de yüzde 80’i asgari ücretin altında maaş almaktadır. Bu kadar düşük ücretlerle asgari bir hayatı bile sürdürmek mümkün değildir. Çünkü bir ailenin, bir aylık ortalama elektrik, doğalgaz ve su gideri yaklaşık 500 Tl olarak hesaplanmaktadır. Bu durumda asgari ücretlilerin, asgari ücretin altında aylık alan emeklilerin eline fatura giderlerinden sonra geçim için kalan miktar, bin 500 Türk lirası civarındadır. Kira, gıda ve diğer masraflar da eklendiğinde vatandaşın hayatını devam ettirmesi olanaksızdır.

ASGARİ ÜCRETLİNİN ÜSTÜNDEKİ VERGİ YÜKÜ

Üstelik asgari ücret üzerindeki vergi yükü kaldırılmadığı için asgari ücretliler bu aydan itibaren alacağı maaşlar eksik yatacaktır. Evli ve çocuklu asgari ücretliler yüzde 20 Tik gelir vergisi dilimine girecekleri için Ekim ayından itibaren ellerine geçecek net ücretleri azalacaktır. Kira ve gıda masrafları da düşünüldüğünde dar gelirli kesim bu zamlarla açlığa mahkum edilmektedir. Açlık sınırının altında ücret alanlarla, asgari ücretle çalışanlar açısından, son zamların ardından faturalar çok ciddi bir yük haline gelmiştir. Alman ücretin önemli bir kısmı faturalar için harcanmakta, vatandaşımızın eline geçim için nerdeyse hiçbir şey kalmamaktadır.

Türk-İş tarafından yapılan açıklamaya göre Eylül 2019 itibariyle dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 65 Türk lirasıdır. Yüzde dörtlük maaş artışı ile yetinmesi beklenen kamu çalışanlarının çoğunluğu yoksulluk sınırının altındadır. Emekli vatandaşlarımızın da yüzde 80’i asgari ücretin altında maaş almaktadır. Yani çalışan nüfusun önemli bir kısmı ve her 100 emeklilerin açlık sınırının altında ücret almaktadır. İşçi, emekli ve kamuda çalışan pek çok bu zamların altından kalkması mümkün değildir.

Sosyal devlet vatandaşların asgari bir hayat düzeyi sağlamayı, insanca yaşayabileceği bir düzeni sağlamayı görev edinen devlettir. Toplumdaki gelir düzeyinin dengelenmesi, ücretler arasında oluşan uçurumların giderlerdeki artış ile daha da açılmasını engellemek sosyal devletin hedeflerinin başında gelmektedir. Anayasa’nm 2. maddesi ile düzenlenen sosyal devlet ilkesi gereği, asgari ücretin ve açlık sınırının altında ücret alan çalışanların ve emeklilerin içinde bulunduğu bu çıkmaza bir çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Teklif edilen değişiklik ile asgari ücretliler ile emeklilerimizin elektrik ve doğalgaz faturalarındaki katma değer vergi oranlarının yüzde 1 çekilmesi, bu sayede de hayat pahalılığı ve zamlar altında mücadele veren vatandaşlarımıza sosyal devlet ilkesi çerçevesinde destek olunması amaçlanmıştır.

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAÎR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/10/1984, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 28 inci maddesinin, birinci cümlesi, “Katma değer vergisi oranı, asgari ücretliler ile emeklilerin konutlarda kullandıkları elektrik ve doğalgaz için yüzde 1, diğer işlemler için %10’dur” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler