1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretlilere Ücretsiz Ulaşım İçin Kanun Teklifi Verildi
Asgari Ücretlilere Ücretsiz Ulaşım İçin Kanun Teklifi Verildi

Asgari Ücretlilere Ücretsiz Ulaşım İçin Kanun Teklifi Verildi

Asgari ücretlilere ücretsiz ulaşım kanun teklifi TBMM’ye verildi. Verilen kanun teklifinde asgari ücret ya da daha az geliri olanlara ücretsiz toplu taşıma hizmeti verilmesi öngörülüyor.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisine asgari ücretliler hakkında bir kanun teklifi verildi. TBMM Başkanlığına Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer imzasıyla sunulan kanun teklifinde, asgari ücret alan kişilerin ücretsiz ulaşım hizmeti alması öngörülüyor. 16 Mart 2018 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan teklif, İçişleri Komisyonu’nda görüşülecek.

Kanun teklifinde asgari ücretliye ücretsiz ulaşımın gerekçesi belirtiliyor. Buna göre 1997’de 57 maaşıyla 100 metrekarelik bir ev alabilen asgari ücretlinin 2017’de aynı ev için 211 ay çalışması gerekiyor. Temel giderlere bakıldığında ise yükselen gıda ve yaşam maliyetlerinin çalışanların bütçesinde büyük bir delik açtığına işaret ediyor.

Her yeni yıla yeni zamlarla uyanan Türkiye'de çalışanların alım gücü yarı yarıya eridi. Son yapılan zamlarla birlikte 1.603 TL maaş almaya başlayan bir asgari ücretli 851 TL'lik ortalama kira için bütçesinin yüzde 54'ünü ayırmak zorunda kalıyor. Ayrıca, maaşının yüzde 6.7'sini elektrik faturasına, yüzde 7.2'sini ise su faturasına harcıyor. Verilen bu kanun teklifinin amacı; yapılan zamlarla hayatı iyice zorlaşan asgari ücretli vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatmaktır.

Kanun teklifi komisyonda ve TBMM’de aynı şekilde kabul edilirse Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasına “Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile tespit edilen aylık gelirleri toplamı brüt asgari ücret tutarı veya bundan az olan Türk vatandaşları” ibaresi eklenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler