1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Asgari Ücrette İlk Teklif 2300 TL Net Oldu
Asgari Ücrette İlk Teklif 2300 TL Net Oldu

Asgari Ücrette İlk Teklif 2300 TL Net Oldu

2018 yılı asgari ücret görüşmeleri öncesinde ilk teklif DİSK'ten geldi. #AsgariÜcret2300Net hashtag'i ile de sosyal medyada etkinlik başlatan Konfederasyon ilk teklifi açıklayarak asgari ücret için net 2300 TL istedi.

A+A-

Asgari Ücret Fedakarlık Ücreti Değildir! #AsgariÜcret2300Net sloganı ile yola çıkan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, 2018 yılı için asgari ücret teklifini ilk veren Konfederasyon oldu. 8 Aralık Cuma günü itibarıyla DİSK Genel Merkezinde karar basın toplantısı ile açıklandı.

2018 yılı asgari ücreti aralık ayında belirleneceğini belirten yetkililer DİSK Genel Merkezinde DİSK-AR tarafından hazırlanan rapor kamuoyuyla paylaşarak 2018 yılı asgari ücret ile ilgili taleplerini dile getirdiler.

Asgari ücretin belirlenmesi süreci sadece asgari ücretle çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendirdiği belirtildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirmiş ve ilk toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu işçilerden fedakârlık istemişti.

DİSK, 2017 yılı için asgari ücretin net 2000 TL olması gerektiği belirtildi. Çünkü tek başına bir işçinin asgari geçim maliyeti göz önüne alındığında işçi ve ailesinin insanca yaşamasına dahi yetmediği TÜİK verilerinde de açıktır.

Asgari ücrette fedakarlığın söz konusu olamayacağını belirten Konfederasyon, asgari ücretin Anayasa’nın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletinin gereği olduğunu savundu.

Şu anki asgari ücretle çalışanlar zaten fedakarlık yapmaktadır. Asgari ücretli büyümezse milli gelir artışından pay alınamamaktadır. Milyonlarca işçi sendikası olmadan ve sözleşme hakkı olmadan çalışmaktadır.

Asgari ücretin geçim ücreti olduğundan uzak olduğu belirtilen DİSK açıklamasında konfederasyonun araştırma birimi olan DİSK-AR’ın raporunu da kamuoyuyla paylaştı. Raporun ve açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum