Aşı Bulundu mu?

Koronavirüs için uzun süredir beklenen aşı haberi Rusya’dan geldi. Rusya, virüs için hazırlanan aşının denemelerinin bittiğini duyurdu. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko tarafından yapılan açıklamada verilen aşı müjdesinin detayları haberimizde...

65889
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muraşko: Kayıt Prosedürü İçin Belgeler Hazırlanıyor

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, yaptığı açıklamada, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün aşı hazırlığını bitirdiğini duyurdu. Muraşko açıklamasında; “Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandı ve kayıt prosedürü için belgeler hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

İkinci Aşı Denemesi De Yapılıyor!

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko tarafından yapılan açıklamada, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün tamamladığı aşı dışında bir aşı çalışması daha olduğunu belirtti. Vektor Viroloji Enstitüsü’nün deneme aşamasına getirdiği bu aşı içinde çalışmaların devam ettiğini belirten bakan, iki ay içerisinde iki aşının da gönüllüler üzerinde denenmeye başlayacağını duyurdu.

Üç Aşamalı Aşı Denemesi

Aşı hakkında açıklamalarına devam eden Muraşko, “Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 28 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Kovid-19’a karşı 25 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında, 139 aşı adayı ise klinik deneme aşamasında bulunuyor.” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!