1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. ASM’lerde Görevli Tıbbi Sekreterlerin Kadro Durumu Nasıl Olacak
ASM’lerde Görevli Tıbbi Sekreterlerin Kadro Durumu Nasıl Olacak

ASM’lerde Görevli Tıbbi Sekreterlerin Kadro Durumu Nasıl Olacak

Taşeron olarak çalışan ve asıl işi yapan birçok kurumdaki görevli kişilere kadro verildi. Fakat asıl işi yapan tüm çalışanlar için durum aynı değil. Aile Sağlığı merkezlerinde hizmet alımı yoluyla görev yapmakta olan tıbbi sekreterler de kadro talep ediyo

A+A-

Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışmakta olan ve asıl işi yapan tıbbi sekreterlere neden kadro verilmeli? Öncelikle bu soruya cevap aranması gerekiyor. Çünkü birçok kurumda herkes kadro istemekte. Fakat her kurum direk devlet kurumu ile ilişkilendirilmemelidir.

Bu kapsamda daha önce sağlık ocağı olarak hizmet veren yerler Aile Sağlığı merkezleri oldu ve Aile Hekimliği başlatıldı. Aile Sağlığı merkezleri direk Sağlık Bakanlığına bağlı ve ücretini hizmet alımı yoluyla devletten almakta ve Aile Hekimleri de bu hizmeti yerine getirmektedirler. Devlet Kurumu olarak burada görevli ve hizmet alımı yoluyla çalışanlar da kadro almalıdır.

Dolayısıyla Aile Sağlığı merkezlerinde görevli çalışanların maaşlarını Aile Hekimleri hizmet alımı yoluyla devletten almakta ve çalışanlara ödemektedir. Kadrolu veya sözleşmeli olmayan ve burada doktorla anlaşmalı olarak hizmet alımı ile çalışan tıbbi sekreterler asıl işi yapmaktadırlar.

Aile Hekiminin yanında çalışan ebe ve hemşire haricindeki görevli tıbbi sekreterlere neden devletle sözleşme değil de Aile Hekimliğine tabi hizmet alımı yoluyla sözleşme yapılmaktadır. Asıl işi yapmalarına rağmen taşeron mantığıyla hizmet alımı yoluyla maaş almakta ve hizmet vermektedirler.

Cari gider olarak Aile Sağlık Merkezi sorumlusu Doktorların hesabına yatan giderlerden tıbbi sekreterlere asgari ücretten bir miktar fazla ödeme yapılmakta ve asıl işi yapmalarına rağmen mağduriyetleri giderilmemekte. Hatta asgari ücretle çalışan lisans veya önlisans mezunu tıbbi sekreterler bulunmaktadır. ASM’lerde çalışan ve hizmet alımı yoluyla görev yapan tıbbi sekreterler de kadro taleplerini yineliyorlar.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum