Atama Bekleyen 39 Branştan 550 Bin Sağlık Personeli Adayının Sorunları Meclise Taşındı

İyi Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu "Sağlık bölümü mezunlarının sorunları" hakkında soru önergesi verdi. Sağlık personeli ataması bekleyen 550 bin mezunun sorunları ve tüm detaylar My Memur haberde.

featured

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için İyi Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu “Sağlık bölümü mezunlarının sorunları” hakkında soru önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Başkanlığına Teslim edildi. Soru önergesi ve detaylarına dair tüm ayrıntıları My Memur olarak hazırladık. Son günlerde sağlık alanında da mülakatın getirilmesi ile sorunlar ikiye değil 10’a katlandı!

Hafta sonu, gece-gündüz, bayram tatili demeden nöbetlerini tutan, daha ortaöğrenim çağlarında 16-17 yaşlarında devlet hastanelerinde, devlet hastanelerinde imkan bulamayanların özel sağlık kuruluşlarında mecburi staj yapmakta oldukları ve mesleğin gereklerini öğrenmekte oldukları bilinmektedir. Buna bir de özel sağlık kuruluşlarının tecrübeli personel istihdamına öncelik vermeleri de eklendiğinde işsiz gençlerimizin sayısı daha da artmaktadır.

Mesleklerini icra etmek için, ailelerine yük olmamak için, hatta ailesine bakabilmek için, gelecek hayalleri kuran ve atama bekleyen 39 branştan mezun olmuş 550 bin sağlık mezunu gençlerimiz adına soruyorum;

Soru 1: 2019 yılında atama bekleyen sağlık bölümü mezunlarımızın atamalarım ne zaman yapacaksınız?

Soru 2: Ataması yapılacak sağlık mezunlarının planlamalarında hangi unvanlara kaç kişi atanacak?

Soru 3: Halen Devletin ve Üniversitelerin Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde taşeron adı altında görev yapan sağlık çalışanlarının daimi işçi kadrosuna geçirilmesi hususunda herhangi bir çalışmanız var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Soru 4: Bakanlık bünyesinde görevlendirilemeyen sağlık mezunu gençlerimiz için “Her Okula Bir Sağlık Personeli” projesi ile okullarımızda istihdam edilmeleri için, ilgili bakanlıkla müşterek bir çalışma yaparak istihdamın artırılması mümkün değil mi?

Soru 5: Sağlık meslek liselerinden ve Üniversitelerden her yıl mezun olanların istihdamlarını sağlamak için başka bir plan veya projeniz var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Soru 6: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinde derslere girecek Meslek öğretmeleri bulunmadığı, derslerinin boş geçtiği bilinmektedir. Örneğin Üniversitelerin Hemşire-Ebe, Ağız ve Diş Sağlığı, Röntgen ya da diğer bölümlerinden mezun olan mesleğinde donanımlı yeterli kapasiteye sahip mezun gençlerimizin ders vermeleri için ilgili Bakanlıkla bir protokol yapılarak istihdam sağlanabilir mi?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atama Bekleyen 39 Branştan 550 Bin Sağlık Personeli Adayının Sorunları Meclise Taşındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!