Atama Bekleyen Odyometri Mezunları TBMM Gündeminde

İYİ Parti 27. Dönem Balıkesir Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi "Atama bekleyen odyometri mezunları" hakkında soru önergesi verdi. TBMM’ye sunulan önergenin tüm detaylarını My Memur olarak paylaşıyoruz.

featured

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Katip Üyesi, İYİ Parti 27. Dönem Balıkesir Milletvekili Sayın İsmail Ok tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verildi. Verilen önerge ile “Atama bekleyen odyometri mezunlarının” sorunları ve talepleri Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA’nın cevaplaması istendi.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA’nın cevaplayacağı ve Atama bekleyen odyometri mezunlarının sorunlarına dair detayları içeren önerge şu şekildedir:

Ülkemizde yaklaşık 10.000 civarında odyometri mezunu bulunmaktadır. Kulak Burun Boğaz Kliniği ve Odyoloji ünitelerinin en büyük görevi: İşitmeyen bebek, çocuk, erişkini tespit etmek, zamanında müdahale etmek, uygun rehabilitasyonlarının da sağlanarak yeniden işitmelerini sağlamaktır.

2014 yılı odyometrist meslek yasasına göre işitme tarama testlerini odyometristlerin yapması gerekirken: bu iş sertifikalı hemşirelere yaptırılmaktadır. Sertifikalı hemşirelerin özellikle okullarda yapmış olduğu işitme testleri neticesinde çocuklarımız KBB polikliniklerine yönlendirilmekte ancak alanında uzman odyometristlerin yapmış oldukları testlerde çocukların %98’inde herhangi bir işitme kaybına rastlanmamaktadır.

Ayrıca Hastanelerin talep toplama işlemlerinde: Sağlık Bakanlığı’na yapmış oldukları yıllık odyometrist talepleri 600 üzerindedir. Ancak talep edilen sayı yerine sadece 40-50 kişilik atamaların yapıldığı ve odyometri mezunu açığı olduğu iddia edilmektedir. Bu kapsamda:

1- 2019 yılı itibariyle Devlet hastanelerinde görev yapan kaç odyometri sertifikası alan hemşire ve odyometri mezunu bulunmaktadır?

2- 2019 yılı itibariyle devlet hastanelerinde kaç odyometrist açığı bulunmaktadır?

3- 2019 yılında kaç odyometrist mezunu ataması yapılmıştır? Tekrar atama yapılacak mıdır? Yapılacaksa kaç adet ve ne zaman yapılacaktır?

4- Sertifikalı hemşirelerin yaptıkları ölçümlerde hata olduğu iddiasına karşı bakanlığınıza herhangi bir şikayet olmuş mudur? Bu konuda bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır, olacak mıdır?

Soru önergesi tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atama Bekleyen Odyometri Mezunları TBMM Gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!