1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Ataması Yapılmayan 2351 VHKİ Adayı Mağdur
Ataması Yapılmayan 2351 VHKİ Adayı Mağdur

Ataması Yapılmayan 2351 VHKİ Adayı Mağdur

Sağlık Bakanlığınca ataması yapılmayan 2351 Veri Hazırlama Kontrol İşletmenleri adayı mağdur edildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı’nca 2012 yılında yapılan görevde yükselme sınavında 70 puan barajını aşan 4351 personel başarılı olmuş ve 2000 personelin ataması yapılmıştı. Ancak sınavda başarılı olan 2351 personel hâlâ atanmayı bekliyor.

Sağlık Bakanlığı bu mağduriyeti gidermek zorundadır
İlgili mevzuattaki hükümlerin yerine getirilmeyerek 2000 VHKİ’nin mağduriyet yaşaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yapan Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, görevde yükselme sınavında başarılı olan ancak bugüne kadar atanamayan 2351 VHKİ personel bulunuyor. Bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin devam etmesi kabul edilemez. Sağlık Bakanlığı bu görevlilerin mağduriyetlerini gidermek zorundadır, dedi.

Halen atanmayı bekleyen 2351 personel bulunuyor
Taşkın, basın açıklamasına şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı’na bağlı bütün kurum ve kuruluşlarda kalite politikası ve Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları mevcuttur. Yönetim ve idari birimlerin hizmet sürecinde kullanılan bilgisayar programlarının, işletim sistemi yazılımlarının, otomasyon sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması, veritabanına bilgi yüklenmesi, bilgilerin kontrolü gibi bilişim desteği sağlamak gibi önemli görevleri üstlenen VHKİ, aynı zamanda sorumlu olduğu birimlere karşı da hassas bir görevi yerine getirmektedirler. Halen atanmayın bekleyen 70 puan barajını aşmış, aralarında 83 puan almış olan personelinde bulunduğu 2351 personel fiili olarak VHKİ’nin görev ve sorumluluğunu üstlenmiş olarak kadrosuz çalışmaktadır.

Yönetmelik ne diyor?
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel yönetmeliğin 11’nci maddesine göre,”Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı sonucunda başarılı olanlar arasından, üç ay içinde başarı sıralamasına göre duyurulan boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılır…


Duyurulan kadro veya pozisyonlardan;
a) Atanma şartlarını taşımadıkları için sınavların geçersiz sayılması veya bu sebeple atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,
b) Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadro veya pozisyonlara ya da başka bir kuruma naklen atanma,
sebepleriyle boş kalan veya boşalanlara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı tarihinden itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere aynı unvanlı kadro veya pozisyonlar için yapılacak müteakip sınava kadar, sınavı kazandıkları hâlde kadro yetersizliği nedeniyle ataması yapılamayan personelin başarı sırasına göre atamaları yapılabilir.”


VHKİ kadroya alınarak özlük hakları iyileştirilmelidir
Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda VHKİ’nin yapması gereken görevler hizmetliler eliyle yürütülmektedir. Pek çok VHKİ kadrosuna ihtiyaç olduğu açıktır. Yeni sınav yapılana kadar, en azından sınavda başarı gösteren ve hâlen bekleyen 2351 personel atanabilir. Hâlen VHKİ’nin görev ve sorumluluğunu üstlenmiş olarak çalışan hizmetliler, VHKİ’nin maaş ve tazminatlarından yararlanamıyor, ancak ağır sorumluluk altında çalıştırılıyor. Sağlık Bakanlığı, zor şartlarda çalışan ve birimlerin iş yükünü ve sorumluluğunu üstlenmiş olan kadrosuz VHKİ’nin sorunlarını görmek zorundadır. Bu durumda olan personelin kadroya alınarak özlük haklarında iyileştirme sağlanmalıdır. Ek göstergeden yararlanamayan, çok çalışmalarına rağmen yardımcı hizmetli kadrosunda bulunmaları nedeniyle döner sermaye ek ödemeleri düşük olan, aylık ücretleri ve emekli aylık ve ikramiyeleri düşük düzeyde olan, esas görevlerinin hizmet alımı yoluyla gördürülmesi nedeniyle idarelerin inisiyatifiyle Genel İdare Hizmetleri Sınıfına ait görevleri yürüten yardımcı hizmetli personelinin mağdur olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Yardımcı hizmetlilerin bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için bir düzenleme yapılması gerekir. VHKİ görevlerini fiili olarak yürüten yardımcı hizmetlilerin, bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılması zorunlu olan düzenleme sosyal hukuk devleti ilkelerinin gereğidir.

Bu adaletsizliği kabul etmemiz mümkün değildir
VHKİ bugün itibariyle mağdur ve mazlum durumdalar. Bu personelin yaşadığı mağduriyet, onların çalışma azmini, heyecanını ve şevkini kırıyor. İşe motivasyonunubozuyur. Ortada açık ve net bir şekilde adil olmayan bir durum söz konusu iken yetkililerin nasıl rahat edebildiklerini merak ediyorum. Vicdanları yaralayan bu adaletsizliğin biran önce giderilmesi gerekiyor. Anadolu Sağlık-Sen olarak bu adaletsizliği kabul etmiyoruz ve çok acil çözüm bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.