1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atanamayan Öğretmenler İçin Meclis’e Araştırma Önergesi Verildi
Atanamayan Öğretmenler İçin Meclis’e Araştırma Önergesi Verildi

Atanamayan Öğretmenler İçin Meclis’e Araştırma Önergesi Verildi

Atanamayan öğretmenlerin yaşadığı sorunların incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verildi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Başkanlığına 5 Aralık 2018 itibarıyla atanamayan öğretmenlerin sorunlarının incelenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için meclis araştırma önergesi verildi. Atanamayan öğretmenler için hazırlanan önergenin gerekçeleri şu şekildedir:

Türkiye öğretmen yetiştirmede; İlk öğretmen Okulları, Köy Enstitüleri, Eğitim Enstitüleri ve Yüksek öğretmen Okulları gibi özgün öğretmen yetiştirme modellerine sahip bir ülke olmasına rağmen 1980’li yıllara kadar, hemen her öğretmenlik alanında "öğretmen açığı" sorunu yaşanmış ve bunu gidermek üzere, farklı dönemlerde farklı çözümler üretilmiştir.

1981'de yürürlüğe giren 2547 Sayılı Yükseköğretim Yasası ile öğretmen yetiştiren tüm kurumlar eğitim fakülteleri çatısı altında üniversite bünyesine alınmıştır. Eğitim fakültelerinin, ilk yıllarda daha çok ortaöğretim branş öğretmeni yetiştirecek şekilde yapılanması, temel eğitimde öğretmen açığına, ortaöğretim alanında istihdam fazlalığına yol açtı. Yaşanan istihdam sorununu çözmek için ortaöğretim öğretmenliğine atanacak öğretmenler yeterlilik sınavı ile seçilmeye başlandı, böylece Türkiye'de 1980’li yıllarda atanamayan öğretmenler sorunu gündeme geldi.

Eğitim fakültelerinde ikinci öğretim kanalı da açılarak kontenjanların her geçen yıl artırılması, arz ve talep arasındaki dengesizliği daha da büyüttü, bunun üzerine 1990‘lı yılların sonlarında kaldırılan yeterlilik sınavı yerine 2001‘den itibaren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) uygulanmasına başlandı,

Öğretmenlik meslek bilgisi, genel kültür, yetenek ve 2013’ten itibaren alan bilgisi sorularının yer aldığı KPSS, yeterlilik değil bir sıralama sınavıdır. Bu nedenle, sınavda tüm sorulan yapanların bile atanamadıkları örnekler bulunuyor.

Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca atanamayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için başvuru yapıldı.

atanamayanogr.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler