1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Atanamayan Öğretmenlere Müjde
Atanamayan Öğretmenlere Müjde

Atanamayan Öğretmenlere Müjde

240 Bin Eğitim Fakültesi Mezununa Yeni İş Fırsatları ...

A+A-

MEB Milli Eğitim Bakanlığı Üniversitelerde okuyan Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin pedagojik formasyonla eğitimlerini tamamlayarak öğretmen olabilirken Eğitim Fakültesi mezunlarının başka istihdam alanının olmaması sorunu gündeme geldi.

Sorunun çözümü için yönetmelik değişikliğine ihtiyaç duyulurken Eğitim Fakültelerinde okutulan derslere Fen Edebiyat Fakültesi müfredatındaki derslerinde eklenerek farklı iş alanları açılması hedefleniyor.

Atılacak adımla atama bekleyen yaklaşık 240 bin öğretmen adayına yeni umut ışığı oldu. Meb Milli Eğitim Bakanlığından yeni yönetmelik değişikliği beklenirken, yapılacak değişiklikle Eğitim Fakültesi mezunlarının mühendis olma yolu da açılması bekleniyor.

Eğitim Fakültesi mezunları ilgili mevzuata göre sadece öğretmen olabilirken, Fen Edebiyat Fakültesi mezunları farklı alanlarda da istihdam edilebiliyor. Örneğin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü mezunu kimyager olarak iş bulabilirken Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği mezunu bu imkanlardan faydalanamıyor.

Yönetmeliğe eklenmesi beklenen ilk değişiklik fizik, kimya, öğrencilerinin eğitimleri eşitlenecek. Yapılması beklenen diğer değişiklik ise Eğitim Fakültesi mezunlarının farklı iş alanlarında çalışmasının önü açılacak. Bu değişiklik sonucunda fizik, kimya, biyoloji gibi ataması olmayan alanlardaki öğrencilere mühendislik yolu açılacak.

Meb Dershane Başvuruları İçin Tıklayınız.

Kapanan Dershanelerin Öğretmenleri Ne Olacak ? Haberi İçin Tıklayınız.

MEB Dershaneleri Haberi İçin Tıklayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.