Avcı, Doğu’da Öğretmenlere Teşvikte Ciddi Adımın Sinyalini Verdi

Nabi Avcı Doğu’da ve Zor Şartlarda Görev Yapan Öğretmenler İçin İlk Sinyali Verdi. Maddi Manevi Özendirici Tedbirlerin Alınacağını Belirtti.

12238
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı gündemdeki Velilerin Eğitim-Öğretime katılması, 30 Bin Şubat ataması, Doğudaki öğretmene ciddi teşvik, Okullardaki güvenlik önlemleri, Sömestre tatili ödevi, Eş durumu atamaları gibi öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının sürekli gündemindeki konulara değindi.

Ramazan ve Kurban Bayramlarının da 9 güne çıkartılacağına değinen Bakan Avcı’nın açıkladığı tüm konulara ayrıntılarıyla başlık başlık ulaşabilirsiniz.

Doğu’daki Öğretmene Teşvikler;

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlere atandıkları yerde görevlerini devam ettirmeleri için ilave birtakım imkanlar sağlayacaklarını belirterek, “Yani kuru kuru mecburiyet çok işe yaramayabilir, doğru da olmayabilir. Ancak maddi manevi özendirici birtakım tedbirlerle çeşitli bölge ve okullarımızda hizmet veren öğretmen arkadaşlarımızı en azından 4 yıl kesintisiz olarak başladığı okulda görevini devam etmesini istiyoruz” dedi.

Eğitime Ara Verilmeyen Okullardaki Güvenlik Önlemleri;

Bakan Avcı, “Eğitime ara verilmeyen okullara yönelik güvenlik önlemleri arttırıldı mı?” sorusu üzerine, söz konusu bölgede eğitimin aksamaması için olağanüstü bir gayret ve çaba gösterildiğini kaydederek, bu ortamı oluşmasını sağlayan TSK ve polis teşkilatına teşekkürlerini iletti.

Silopi ve Cizre’den Geri Çağrılan Öğretmenlerin Durumu;

Silopi ve Cizre’de sokağa çıkma yasağı süresince hizmet için eğitim almak üzere çağrılan öğretmenlerle ilgili bazı spekülasyonlar yapıldığına dikkati çeken Avcı, “Öğretmenler öğrencilerini bırakıp gittiler’ gibi bazı söylentiler yapılıyor. Öğretmenlerimiz bilerek isteyerek öğrencilerini bırakmış değiller. Biz onları çağırdık. Kendilerine kalsa muhtemelen onların hiçbiri oradan ayrılmayacaktı. Hem çocuklarımızın güvenliği, hem öğretmenlerimizin güvenliği bizim için her şeyden önce geliyor. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin ve eğitim çalışanlarımızın güvenliği bakımından bu tedbiri almak zorundaydık” diye konuştu.

Şubat Ataması En Çok Doğu’ya mı Olacak?

Bilindiği üzere son 2016 Eylül atamasının %70’i Doğu’ya yapılmıştı. Dolayısıyla Şubat ayındaki öğretmen atamalarıyla ilgili bir soru üzerine Avcı, şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapacaklarını kaydetti. “30 bin atama, Doğu Anadolu bölgesine mi olur?” sorusu üzerine Avcı, şu anda doğu bölgelerindeki öğretmen açığının Türkiye geneliyle eşitlendiğini söyledi.

Şubat 30 Bin atamasında Eylül 2016’da olduğu gibi büyük çoğunluk doğuya olmayacak, ortalama hatta doğuya şimdikinden daha az bir atama yapılacağının sinyalini verdi.

Öğretmen Açığı En Çok Artık Doğu’da Değil?

Avcı, öğretmen yoğunluğu olarak bazı doğu illerinin batı ve orta anadolu illerini geçtiğini dile getirerek, buradaki sorunun eş durumundan tayinlerle bu dengenin sürdürülememesi olduğunu ifade etti.

Göreve Atanılan Yerde Devam Ettirilmesini Sağlamak İçin Teşvikler?

Bu tayin sirkülasyonunu belli bir düzene oturtmak için çeşitli çalışmalar yapacaklarını kaydeden Avcı, “Öğretmenler atandıkları yerde görevlerini devam ettirmeleri için arkadaşlarımıza da ilave birtakım imkanlar sağlayacağız. Yani kuru kuru mecburiyet çok işe yaramayabilir, doğru da olmayabilir. Ancak maddi manevi özendirici birtakım tedbirlerle çeşitli bölge ve okullarımızda hizmet veren öğretmen arkadaşlarımızı en azından 4 yıl kesintisiz olarak başladığı okulda görevini devam etmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Velilere Neden Karne Verilmesi Gündemde?

Avcı, velilere karne açıklamasına ilişkin soru üzerine, bu karnenin bir bilgi notu olarak da algılanabileceğini belirterek, velilerin okulla, öğretmenlerle ve dolayısıyla çocuklarıyla daha yakından ilgilenmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Nabi Avcı: “Asıl radikal değişiklikleri önümüzdeki dönemlerde yapacağız” dedi.

Sömestir Tatili ve Ev Ödevleri;

Ders yılı içerisinde de öğrencilere çok fazla ödev yüklediklerinin farkında olduklarını vurgulayan Avcı, “Sömestir tatilinde çocuklara ödev verilmemesi için öğretmenleri uyaracağız. Aslında sadece sömestir tatilinde değil, eğitim yılında da ödev yükü fazla. Bununla ilgili talim terbiye komisyonlarımızda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Daha da hafifleteceğiz. Ama asıl radikal değişiklikleri önümüzdeki dönemlerde peyderpey yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

2016 Bayram Tatilleri Uzayacak;

Takvime göre Ramazan ve Kurban Bayramları hafta içerisine denk geldiği için muhtemelen her iki bayramda 9 günlük bir tatil olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avcı, Doğu’da Öğretmenlere Teşvikte Ciddi Adımın Sinyalini Verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!