1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Avrupa Birliği projeleri Yapan Öğretmenler Desteklenmelidir
Avrupa Birliği projeleri Yapan Öğretmenler Desteklenmelidir

Avrupa Birliği projeleri Yapan Öğretmenler Desteklenmelidir

Erasmus Plus Kapsamında Avrupa Projeleri Yaparak Gerek Öğrenciler İçin Gerekse Öğretmenlerin Eğitimi İçin Proje Yapan Öğretmenler Destek Bekliyor

A+A-

Erasmus Pus kapsamında Avrupa Birliği projeleri yaparak gerek öğrenci değişimleri için gerekse öğretmenlerin eğitimi için proje yapan öğretmenler destek bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenler Erasmus + kapsamında gerek öğrenci değişimleri gerekse öğretmen eğitimler i için bir takım projeler yaparak ve yapmaya çalışarak hem okullarına hem öğrenci ve öğretmenlere faydalı olacak çalışmalarını büyük özveri ile sürdürmektedir.  Peki nedir bu Erasmus+? Yeni yapılanmada 2014-2020 yılları arasında bu ismi alarak tüm projeler tek çatı altında toplandı ve Ulusal Ajans’ın da katkılarıyla proje çalışmaları yürütülmeye başlandı. İlk etapta gönüllülük sistemi ile çalışılsa da bu uygulamadan özellikle okullardaki İngilizce öğretmenlerine yıkıldı bu görev. Fakat tüm AB ülkelerine bakıldığında okullar açısından bu görevi herhangi branştan özellikle gönüllü öğretmenler yürütmektedir. Fakat Türkiye’de sisteme öncelikle İngilizce öğretmenleri zorunlu seçiliyor ki yapmak istemiyorsa zaten projenin ortaya çıkması da mümkün olmuyor. Çünkü proje demek sadece çeviri yapmak değildir. Sıfırdan bir konu hakkında hem topluma hem gelecek kuşaklara hem de ilerleyen yıllarda çok faydalı olması vs vs gibi beklentiler var. Zorunlu gönüllülük sisteminde bu beyin fırtınası takımının ortaya çıkması çok zor. Ya yapılamıyor okullarda ya da etkili bir proje oluşturulamıyor.

Öte yandan diğer bir bakış açısı ile bakacak olursak, projeleri onaylanan ve yurtdışında ülkemizin tanıtımında etkin rol alan ve tüm enerjisini bu projeye aktaran öğretmenler için ne yapılıyor: Başarı belgesi, eline sağlık vs. Peki ya aylarını yıllarını dersten artan zamanını tüm gecesini gündüzünü bu projeye katanlar için ne yapılıyor. Sadece kuru bir teşekkür.

Ulusal Ajans tarafından sürekli seminerler düzenlenerek eğitimler verilse de yılda birkaç kez yapılan bu seminerler sadece genel hatlarıyla bilgilendirmenin ötesine geçemiyor ve proje yapacaklara tam anlamıyla katkı sağlayamıyor. Kişi veya kurumlar kendi çabalarıyla bir şeyler öğrenip ortaya koymaya çalışıyorlar ki çoğu zaman olumlu sonuçlanmıyor.

Bu kapsam da öncelik nasıl mı olmalı; her okulda ciddi proje birimleri olmalı ve bu birimde görev alacak öğretmenler projeden sorumlu olacakları için ve özellikle öğrencilerin değişim programlarına yönelik çalışmalar yapabilmeleri için derslere değil de projeyle sürekli haşır neşir olacakları şekilde görevlendirilmelidirler. Çünkü bu birimler gönüllülük esasına dayandığı sürece projelerin ortaya çıkması ve onaylanması çok zor olacaktır.

Bu bakımda siz okurlarımıza başarılı bir proje örneği sunmak istiyoruz. Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin onaylanan projesinden dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Proje koordinatörü, İngilizce öğretmeni Gülnur ÇAT başkanlığındaki proje kapsamında 11 Şubat 2015 tarihinden itibaren 2 haftalık hareketlilik programına katılacaklar. Tüm Proje ortakları;

Erzurum Pasinler İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 1 refakatçi öğretmen ile Danimarka’ya;
Erzurum Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 2 refakatçi öğretmen ile İspanya’ya;
Kars Anadolu İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 2 öğretmen ile İtalya’ya;
Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden ise 20 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmen ile Almanya’ya hareket edeceklerdir.

Okul Müdürü Mehmet TUNCEL’i ve katkılarından ve çabasından dolayı öğretmenimiz Gülnur ÇAT’ı tebrik ediyor başarılarının devamını temenni ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.