1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapıldı! 30 Temmuz 2019
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapıldı! 30 Temmuz 2019

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapıldı! 30 Temmuz 2019

Avukatlık asgari ücret tarifesinde değişiklik yapılmasına dair tarifesi 30 Temmuz 2019 tarihli ve 30847 sayılı resmi gazetede yayımlandı. Yapılan değişiklik tam metni My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından avukatlık asgari ücret tarifesinde değişiklik yapılmasına dair tarifede değişiklik yapıldı. Değişiklik 30 Temmuz 2019 tarihli ve 30847 sayılı resmi gazetede yayımlandı. Yapılan açıklamada 30 Aralık 2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin seri davalarda ücret maddesinde değişiklik yapıldı.

Seri davalarda ücret

Eski Hüküm: MADDE 22

(1) İhtiyari dava arkadaşlığının bir türü olan seri davalar ister ayrı dava konusu yapılsın ister bir davada birleştirilsin toplamda onbeş dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam avukatlık ücretine, toplamda altmış dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %60'ı oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelli dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %50'si oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelliden fazla açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %30'u oranında avukatlık ücretine hükmedilir. Duruşmalı işlerde bu şekilde avukatlık ücretine hükmedilmesi için dosyaya ilişkin tüm duruşmaların aynı gün aynı mahkemede yapılması gerekir.

Yeni Hüküm:

(1) İhtiyari dava arkadaşlığının bir türü olan seri davalar ister ayrı dava konusu yapılsın ister bir davada birleştirilsin toplamda oniki dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam avukatlık ücretine, toplamda altmış dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %50’si oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelli dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %40’ı oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelliden fazla açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %25’i oranında avukatlık ücretine hükmedilir. Duruşmalı işlerde bu şekilde avukatlık ücretine hükmedilmesi için dosyaya ilişkin tüm duruşmaların aynı gün aynı mahkemede yapılması gerekir.

Değişiklik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler