1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayasofya’da İlk İbadet Nasıl Yapılacak?
Ayasofya’da İlk İbadet Nasıl Yapılacak?

Ayasofya’da İlk İbadet Nasıl Yapılacak?

Dün Danıştan 10’uncu Daire Başkanlığı’nın Bakanlar Kurulu kararını bozarak Ayasofya’yı ibadete açması, ülkenin her tarafında sevinç gösterilerini beraberinde getirdi.

A+A-

86 yıl sonra ilk defa ibadete açılma kararı alınan Ayasofya’da ilk namazın görkemli ve kalabalık bir şekilde kılınacağına dair söylentiler güçlenmeye başladı. İlk ibadetin nasıl yapılacağına dair araştırmalar yapan arkeologlar da, Ayasofya’da restorasyon çalışmaları için hazırlıklara başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak olan düzenleme çalışmaları ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı da bu konuda hazırlıklar yapacak. Verilecek kararların ardından Kültür Bakanlığı ve Diyanet İşleri’nin yetkilileri bir araya gelerek seçenekler üzerinde değerlendirmeler yapacak.

İlk Namaz 24 Temmuz’da

Ayasofya’nın 86 yıl sonra ibadete açılmasının ardından, vatandaşlar 24 Temmuz Cuma günü ilk defa namaz kılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün saat 20.53’te yaptığı Ulusa Sesleniş programında, ilk namaz tarihini belirtmesiyle beraber tüm hazırlıklar 24 Temmuz Cuma gününe göre yapılmaya başlandı.

Caminin namaz kılınacak bölgelerinde zemin içinde ışıklar yer alacak. Bu ışıklar namaz saatlerinde çalışacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Ayasfoya’nın en önemli detaylarından biri olan mozaik ve freskler, namaz saatlerinde perde mekanizması ile kapatılacak.

Notre Dame Örnek Alınıyor

Fransa’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Notre Dame kilisesinde hem ibadet hem de turizm amaçlı ziyaretlerin yapıldığı biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya ile ilgili olarak Notre Dame kilisesini örnek alacak. Avrupa’nın pek çok farklı kilisesinde de benzer şekilde birden fazla amaç için kullanılan farklı yapılar yer alıyor.

Planlama Erdoğan’a Sunulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Ayasofya’nın ibadete açılması sonrasında yapılacak düzenlemeler ile ilgili olarak detaylı bir raporlama sunulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.