Ayasofya’nın Kararı Bugün Açıklanıyor!

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olarak kalması veya cami olması ile ilgili olarak vereceği karar, bugün açıklanacak.

Ayasofya’nın Kararı Bugün Açıklanıyor!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danıştay tarafından açıklanacak olan kararda, 24 Kasım 1934 tarihinde müze olmasına karar verilen Ayasofya’nın bu kararını kaldırılıp kaldırılmayacağı merak ediliyor. Bakanlar Kurulu kararının iptali ile ilgili davada, bugün kararın netleşmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Kararın olumlu olması durumunda Vakıflar Genel Müdürlüğü devreye girecek. Fakat olumsuz bir neticenin çıkması halinde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gündemin ilk sırasına oturacak. İki senaryoda da, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaller arasında yer alıyor.

Karar 30 Gün İçinde Uygulanacak

Danıştay’dan çıkacak karara göre Ayasofya tekrardan ibadete açılabilir. Alınacak karar ile Bakanlar Kurulu kararı hukuka aykırı bulunduğu taktirde Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda bir engelin kalmaması bekleniyor. Alınacak karar, 30 günlük süre zarfında uygulamaya konulacak.

Olumlu veya olumsuz kararda takdir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olacak. Ayasofya ile ilgili bir kararname çıkararak Ayasofya ile ilgili bir karar verebilecek Erdoğan, aynı zamanda Danıştay kararını Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne de uygulatabilecek.

Olumsuz Kararda da İbadete Açılabilir

Ayasofya ile ilgili olarak yüksek mahkemenin olumsuz bir karar vermesi durumunda, Ayasofya tekrardan camii olarak kullanılabilir. Bunun için de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gerekecek. Yani iki ihtimalde de, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi yeri ibadete açma imkanına sahip olacak.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Notre Dame’yi örnek göstererek ibadete açılma konusunda herhangi bir kayıp yaşanmasının söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!