1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayasofya’nın Kararı Bugün Açıklanıyor!
Ayasofya’nın Kararı Bugün Açıklanıyor!

Ayasofya’nın Kararı Bugün Açıklanıyor!

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olarak kalması veya cami olması ile ilgili olarak vereceği karar, bugün açıklanacak.

A+A-

Danıştay tarafından açıklanacak olan kararda, 24 Kasım 1934 tarihinde müze olmasına karar verilen Ayasofya’nın bu kararını kaldırılıp kaldırılmayacağı merak ediliyor. Bakanlar Kurulu kararının iptali ile ilgili davada, bugün kararın netleşmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Kararın olumlu olması durumunda Vakıflar Genel Müdürlüğü devreye girecek. Fakat olumsuz bir neticenin çıkması halinde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gündemin ilk sırasına oturacak. İki senaryoda da, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaller arasında yer alıyor.

Karar 30 Gün İçinde Uygulanacak

Danıştay’dan çıkacak karara göre Ayasofya tekrardan ibadete açılabilir. Alınacak karar ile Bakanlar Kurulu kararı hukuka aykırı bulunduğu taktirde Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda bir engelin kalmaması bekleniyor. Alınacak karar, 30 günlük süre zarfında uygulamaya konulacak.

Olumlu veya olumsuz kararda takdir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olacak. Ayasofya ile ilgili bir kararname çıkararak Ayasofya ile ilgili bir karar verebilecek Erdoğan, aynı zamanda Danıştay kararını Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne de uygulatabilecek.

Olumsuz Kararda da İbadete Açılabilir

Ayasofya ile ilgili olarak yüksek mahkemenin olumsuz bir karar vermesi durumunda, Ayasofya tekrardan camii olarak kullanılabilir. Bunun için de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gerekecek. Yani iki ihtimalde de, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi yeri ibadete açma imkanına sahip olacak.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Notre Dame’yi örnek göstererek ibadete açılma konusunda herhangi bir kayıp yaşanmasının söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.