1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. AYKIRI İNSAN MODELİ
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

AYKIRI İNSAN MODELİ

A+A-

 Hayata ve olaylara alışılmışın dışında bir bakış açısıyla yaklaşan insanlar vardır. Bunlar kendilerini, uyuyan kalabalıklardan birçok yönden ayırırlar. Bir avuçta olsalar kendilerine ait mutlu bir dünyaları vardır. Hayatı merak edip sorgulayarak yaşarlar. Mevcut düzene tamam deyip geçmeyen kişilerdir. Kimine göre bir suç ifade eden sıfat olsa da,  onlar  aykırı  insanlardır.

   Aykırı olmak farklılıktır. Herkes susmuşken konuşmak, herkes konuşurken susmaktır. Kimin menfaatine dokunacağını düşünmeden en adil tarza söylemek ve yaşamaktır. Bir nevi sürüden ayrılmadır. ‘’Ornitologlara göre, bir karga sürüsünün içine, aynı sürüye ait beyaza boyanmış bir karga bırakıldığında, diğer kargalar tarafından derhal imha edilmekte ya da sürünün dışına atılmaktadır. Benzer duruma diğer hayvan sürülerinde de rastlanmaktadır ki, bu davranış biçimi genelde sürüye özgüdür. İnsan(lık)ta sürüleştiğinde benzer durumlar görülür.’’(1)

 

    İnsanlar tarafından belirlenmiş mantık dışı  yapılanmalara ve normlara uymayan insanlar aykırı insanlardır. Onlar diğerlerinin leş diye kaçındıkları ölü bir köpeğin dişlerindeki gülümseyişe hayran olanlardır. Nuri Can satırlarında şöyle der; ‘’yaşam dediğiniz , zamanı tüketmek ,maviyi kirletmek ,yiyip içip yan gelip  geğirmekse ve küfretmekse sizden olmayana ,doğru dostum ben aykırıyım.’’

 

  Aykırı insanlar toplumsal sorumluluklarının bilincindedirler. Onlar, bananecilik kalıplarını yıkmış kişiliklerdir. Her daim huzurlu ve adaletli bir dünya düşlerler. Bu uğurda mücadeleden hiç vazgeçmez ve asla seslerini kısmazlar. Kendilerine boyalı kuş muamelesi yapılsa ve dışlansalar da hiçbir zaman kabuklarına çekilmezler.  Kaç yaşında olursa olsunlar haksızlıklara karşı her daim protesttirler. Ahlaki değerleri gözeterek, popüler olup olmayışına bakmaksızın, sorunlara çözüm bulmak adına, doğruya doğru, yanlışa yanlış derler. Bana ne  demeyip , cesurca ellerini taşın altına sokarlar . Bu yönüyle  aykırı olmak risk almak ve cesareti kuşanmak demektir. Bana ne  demeyip ,cesurca elini taşın altına sokmaktır. Buna cesaret edemeyenler kendi iradelerinden vazgeçerler. Medya sistemleri ve araçları yoluyla oluşturulan moda kimliklere  ve  moda kültürlere bağlanıp düzene uyarlar. Bu da o toplumun tarihinde yeni bir yabancılaşma döneminin başlaması demektir.

 

    Bazen bir sestir bazen bir sözdür aykırılık. Bazen koca bir cümle ,bazen göze batmayı başarmış bir noktadır. Kimi zaman da anlaşılamazlar. Onlar geceye gözünü kapayıp gündüzü düşleyenlerdir. Denizlerde en kabarık dalgadırlar. Çölde gül büyütmek  isterler  kimi zaman. Günlük rutin yaşamın kalıpları onlara dar gelir. Aykırı insanlar toplumun süpermeni yada ruhsal sıkıntıları olan kişiler değildirler. Değişimi mümkün kılmak için sürüleştirmeye hayır diyenlerdir. Onlar insan-ı kamil olma yolunda  birer neferdirler.

 

   Aykırı insan olmak,  her daim tatlı bir  risk barındırır. Bu yüzden marjinal olmak için değil,  farklı olmak için  aykırı olmak gerekir. Tek tip düşünen insanların üretimini  geliştirmeye uğraşan toplumlarda, izzetli  bir  duruşa sahip  aykırı insanlara şiddetle ihtiyaç vardır. Aykırılar her ne kadar yadırgansa da ,düşünen, okuyup , yazan  ve bilinç düzeyi yüksek insanların tek tip yaşama aykırı olmasından daha doğal ne olabilir ki ? Unutmayın, her an bir önceki anın aykırısıdır

Bu yazı toplam 14333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.