Aylıktan Kesme Cezası Nedir? Gerektiren Fiil ve Haller!

Memurlara verilen disiplin cezaları arasında yer alan aylıktan kesme cezası (maaştan kesme cezası) dosyasını inceliyoruz. Aylıktan kesme cezasını gerektiren fiil ve haller nelerdir? Detaylar mymemur.com.tr'de!

Aylıktan Kesme Cezası Nedir? Gerektiren Fiil ve Haller!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önce yaptığımız haberlerde memurlara verilen disiplin cezalarını genel başlık altında incelemiş ve ayrı haberlerde uyarı cezası ve kınama cezası ile alakalı detaylı haberleri sizler ile paylaşmıştık. Bu haberimizde de aylıktan kesme cezasını (Maaştan kesme cezası) inceleyeceğiz.

Memurlarda Aylıktan Kesme Cezası

Memurlarda Aylıktan Kesme Cezası
Memurlarda Aylıktan Kesme Cezası

Aylıktan kesme cezası 657 sayılı Devlet memurları Kanununun 7. Bölümünde 125. Maddesinde açıklığa kavuşturulmuştur. Peki; aylıktan kesmeyi gerektiren haller nelerdir. Şimdi bu haberimiz ile bu konuya aydınlık getirmeye çalışacağız.

Aylıktan Kesme Cezası Nedir?

Aylıktan Kesme Cezası Nedir?
Aylıktan Kesme Cezası Nedir?

Memurlara verilen disiplin cezaları arasında 3. Sırada bu ceza yer almaktadır. Kanun Kesme Cezasını; “Memurun, brüt aylığından 1/30 – 1/8 arasında kesinti yapılmasıdır.” Şeklinde tanımlamaktadır.

Kesme Cezasını Gerektiren Fiil ve Haller

Aylıktan Kesme Cezasını Gerektiren Fiil ve Haller
Kesme Cezasını Gerektiren Fiil ve Haller

Kasıtlı olarak; verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri korumamak, bakımını yapmamak, hor kullanmak.

Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek ceza gerektiren fiillerdendir. Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanmak.

Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak. Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmek ceza gerektiren durumlardandır. Görev yeri sınırları içerisinde her hangi bir yerin toplantı, tören ve benzeri amaçlarla izinsiz olarak kullanılmasına yardımcı olmak.

Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak yin kesme cezasını gerektiren fiil ve haller arasında bulunmaktadır.

Memurlara Disiplin Cezası Hangi Durumlarda Verilir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!