1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. AYM, Memur Olmak İsteyen Uzman Erbaşların 7 Yıl Hizmet Şartını Değiştirmedi
AYM, Memur Olmak İsteyen Uzman Erbaşların 7 Yıl Hizmet Şartını Değiştirmedi

AYM, Memur Olmak İsteyen Uzman Erbaşların 7 Yıl Hizmet Şartını Değiştirmedi

16 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre 657 Devlet Memurluğu Kanununda yer alan madde hükmü gereği tekrar göreve geçmek isteyen Uzman Erbaşların 7 yıllık hizmet şartı iptalini reddetti.

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanlığının 13 Aralık 2017 tarihli kararında 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanunda (Torba Yasa) yer alan bazı hükümlerin iptal edilmesine dair detaylar bugünkü resmi gazetede yer aldı.

Anayasa mahkemesine TBMM üyelerinden Engin Altay, Levent Gök, Özgür Özel ve 117 milletvekilinin imzası ile başvuru yapılmıştı. Özellikle Torba Yasa’da yer alan 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa eklenen yeni hükmün iptal edilmesi istenmişti.

Hükme göre 657 DMK’nın 92’nci maddesi olan memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları kısmına eklenen “en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları hükmü gerekir” denildi. Bu 7 hizmet yılının iptali için karar AYM tarafından verildi.

Anayasa Mahkemesi Uzman Erbaşların istifa ettikten veya görevden çekildikten sonra tekrar devlet memuru olarak atanmaları için gerekli 7 yıl hizmet şartının iptal edilmesini reddetti!

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda yer alan hüküm şu şekildedir; Uzman erbaşların 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.


657 DMK’da geçen hüküm şu şekildedir: Hizmet Süresi; Uzman erbaşların 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları maddesinde yer alan hükümden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir denilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki Memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları hükmü şu şekildedir; İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71’inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler denilmektedir. AYM'nin kararı için TIKLAYINIZ. Uzman erbaş kanunu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.