1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. AYM Uzman Erbaş Maaşlarında Değişiklik Yapılmasını Görüşecek
AYM Uzman Erbaş Maaşlarında Değişiklik Yapılmasını Görüşecek

AYM Uzman Erbaş Maaşlarında Değişiklik Yapılmasını Görüşecek

Anayasa Mahkemesi 1 Kasım 2017 tarihi gündemi açıklandı. Buna göre toplantıda uzman erbaş maaşlarında değişiklik yapan maddenin iptali görüşülecek. İptal istemi kabul edilirse uzman erbaş maaş hesaplanması tekrar değişecek.

A+A-

Anayasa Mahkemesinin 1 Kasım 2017 tarihli Genel Kurul Toplantısı gündemi yayınlandı. 1 Kasım’da toplanacak olan mahkemenin gündeminde uzman erbaş maaşları da yer alacak. AYM’ye yapılan başvuruda 6656 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 8. maddesinin iptali istendi.

Uzman erbaş maaş hesabı değişmişti.

30 Aralık 2015 tarihinde çıkarılan Kanun ile uzman erbaş maaşlarının hesabında değişiklik yapılmıştı. Daha önce asgari ücret brüt tutarı ile hizmet yılına göre belirlenen oran çarpılarak maaş hesaplanıyordu. Ancak bu değişiklik ile birlikte, uzman erbaş maaşlarının 15.330 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu; hizmet yılına göre belirlenen oranla çarpılmaya başlamıştı.

Değişiklik ne anlama geliyor?

2015 yılında çıkan kanunda önce; 1 yıllık bir uzman erbaşın maaşı asgari ücret ile 1,90 çarpılarak bulunuyordu. Şu anki asgari ücret düşünülürse bu 1404*1,9=3376 TL oluyor. Ancak şu an yürürlükte olan yasaya göre uzman erbaş maaşı şu şekilde hesaplanıyor: 15330*0,102706*1,9=2991 TL. Yani eski sisteme dönülürse uzman erbaş maaşlarında yukarı yönlü bir değişiklik söz konusu olabilir.

Anayasa Mahkemesi, 1 Kasım 2017 tarihinde iptal başvurusunu görüşecek. Başvuru haklı bulunur ve madde iptal edilirse, uzman erbaş maaş hesaplaması için sistem tekrar değişecek. Kararlar Genel Kuruldan 1 veya 2 gün sonra açıklanıyor. AYM iptal davasında kararını verdiğinde siz takipçilerimizle paylaşacağız.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
15 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler