1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM'den KPSS Şartsız PÖH Alımı Kararı
AYM'den KPSS Şartsız PÖH Alımı Kararı

AYM'den KPSS Şartsız PÖH Alımı Kararı

19. Dönem POMEM’lere PÖH alımları en az lise mezunu ve KPSS şartsız alınmıştı. KPSS şartsız PÖH alımına dair düzenlemenin iptali için AYM’ye başvurulmuştu. AYM bu kararı reddetti. PÖH alımları yine KPSS’siz devam edecek!

A+A-

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 19. Dönem POMEM’lere en az lise mezunu ve Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS şartsız Polis Özel Harekat PÖH alımları yapılmıştı. 19. Dönem POMEM sonrası sadece geçtiğimiz aylarda 500 kadın PÖH alımı için daha ilana çıkılmıştı.

2016 yılında 19. Dönem POMEM’lere Polis Özel Harekat alımında yer alan KPSS şartsız hükmü için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmıştı

2016 YILINDA YAPILAN PÖH ALIMI DÜZENLEMESİ

28 yaşından gün almamış olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak ve Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmama hükümleri getirilmişti. Ayrıca fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile de POMEM'lere öğrenci alınması konusunda düzenlemelerde yer alan KPSS şartı için AYM’ye başvurulmuştu.

ANAYASA MAHKEMESİ, DÜZENLEMENİN İPTALİ TALEBİNİ REDDETTİ.

Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesinde şu hükümler yer aldı: Kanun koyucunun kamu yararı anlayışının isabetli olup olmadığı değil, incelenen kuralın kamu yararı dışında belli bireylerin ya da grupların çıkarları gözetilerek yasalaştırılmış olup olmadığı incelenebilir hükmüne yer verildi.

LİSE MEZUNU VE KPSS ŞARTSIZ ÖZEL HAREKAT POLİSİ PÖH ALIMLARI DEVAM EDEBİLECEK

Lise mezunu adaylar sabırsızlıkla yeni PÖH alımları bekliyor. Son olarak 19. Dönem POMEM’lere gerçekleştirilen ve devam edeceği belirtilen PÖH alımları ile ilgili olarak bir sonraki dönem POMEM alımları kapsamında değerlendirme yapılacağını düşünmekteyiz.

Özel harekat polisi PÖH alımlarının yapılması için My Memur olarak desteğimizi her zaman yetkililere ileteceğiz. Öte yandan polis alımlarında yer alan yaş şartının da yükseltilmesi için de taleplerin destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler