1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. AYM'den Önemli Mülakat Red Kararı
AYM'den Önemli Mülakat Red Kararı

AYM'den Önemli Mülakat Red Kararı

Anayasa Mahkemesi 5 defa sözlü (mülakat) sınavına giren hakim adayının sınavını reddetti. AYM'nin sözlü sınavla ilgili verdiği kararın detaylarına My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

5 Kez hakim adaylığı sınavının sözlü (MÜLAKAT) aşamasında elenen başvuru sahibine Anayasa Mahkemesi'nden de red kararı çıktı. Hakim adaylığı mülakat sınavında 5 kez başarısız sayılma nedeniyle eşitlik ilkesi ile kamu hizmetlerine girme hakkının ihlal edildiğini düşündüğü için AYM’ye başvuru yapılmıştı.

 

2018, 2010, 2011 Nisan ayı ve 2011 Aralık ayı ile son olarak 2012 tarihinde hakim adaylığı mülakat sınavlarına girip tümünde başarısız sayılması üzerine AYM’ye başvuruda bulundu. Gerekçe olarak aday komisyon değerlendirmelerinde hak ihlali yapıldığını düşündüğü için

 

Aday, mülakat komisyonu değerlendirme tutanaklarında ilgilinin muhakeme gücü, bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği, genel ve fiziki görünümü vb. sınav kriterlerinde her bir komisyon üyesinin adayı ayrı ayrı değerlendirdiğini belirtti ve bu değerlendirmelerin birbirine paralellik arz ettiğini savundu.

 

Bu kapsamda değerlendirmede tereddüte düşülecek veya farklı yorumlanacak bir durum olmadığından hakim adaylığı mülakat sınavına giren kişinin başarısız sayılmasının hukuka aykırı olduğu yönünde Anayasa Mahkemesine başvuru yapan adayın talebi hukuka aykırılık bulunmadığı için reddedildi.

 

Anayasa Mahkemesi iki yönden kararı reddetti. Birincisi konu bakımından yetkisizlik ve açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğu kararı verildi. AYM’nin karar tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler