1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Aynı Sene İçinde Kaç Kez Mazeret İzni Alınabilir?
Aynı Sene İçinde Kaç Kez Mazeret İzni Alınabilir?

Aynı Sene İçinde Kaç Kez Mazeret İzni Alınabilir?

Memurlar, bazı durumlarda izin kullanma hakkına sahiptir. Bu izinler, mazeret izni olarak adlandırılır. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Mazeret izinleri, bazen amir takdirinde olmayan bazen ise amir takdiri ile kullanılabilen izinlerdir. Mazeret izinleri ile ilgili merak edilen tüm sorular ve cevapları...

Mazeret İzinleri Hangi Durumlarda Zorunlu Hangi Durumlarda Amire Bağlıdır?

Devlet Memurları Kanunu olarak adlandırılan 657 Sayılı Kanuna göre; ölüm, evlilik, hamilelik, doğum ve çocuk durumlarında alınacak mazeret izinleri bazı hallerde amir takdirinde olmadan, zorunlu olarak alınan izinlerdir. Bu durumların dışında memur tarafından istenilen mazeret izinleri, amirinin takdiri doğrultusunda verilmektedir ve zorunlu olmayan mazeret izinleri olarak değerlendirilir.

Mazeret İzninde Bulunan Memur Tüm Haklarından Faydalanabilir Mi?

Amirinin takdiri ile ya da zorunlu olarak verilen mazeret izinlerinde, memurun çalışırken hak ettiği haklar dışındaki mali ve sosyal tüm haklar alınmaya devam eder.

Aynı Yıl İçerisinde Kaç Kez Mazeret İzni Alınabilir?

Memurun bazı hallerde aynı yıl içerisinde alabileceği mazeret izinleri her durum için ayrıca belirlenmiştir. Bu durumlara göre belirlenen mazeret süreleri şöyledir:

  • Hamilelik Durumunda Kullanılan Mazeret İzni Süresi

Hamile olan memura, doğum yapmadan önce 8 hafta, çoğul hamileliklerde ise 10 hafta mazeret izni tanınmıştır. Hamile memur isterse, sağlık raporu sunarak, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Kullanılmayan 5 haftalık doğum izni, doğumdan sonraki mazeret iznine eklenir.

  • Doğum Nedeniyle Kullanılan Mazeret İzni Süresi

Doğum yapan memur, 8 hafta mazeret izni hakkına sahip olur. Analık izni de denen bu izin, bitiminden itibaren ilk altı ay içi günde 3 saat, sonraki altı ay için ise 1,5 saat emzirme mazeret izni hakkı tanınır.

  • Çocuk Nedeniyle Kullanılan Mazeret İzni

Eşi doğum yapmış olan memura, 10 günlük babalık izni de denen mazeret izni verilir. Bunun yanında bazı durumlarda mazeret izni hakları da hem anne, hem de baba için bulunmaktadır.

  • Evlenme Nedeniyle Kullanılan Mazeret İzni

Evlenecek olan memura ya da çocuğu evlenecek memura bir haftaya kadar mazeret izni hakkı tanınmıştır.

  • Ölüm Nedeniyle Kullanılan Mazeret İzni

Eşi, çocuğu, annesi, babası ya da kardeşi vefat eden memur, bir haftaya kadar mazeret izni kullanabilir.

Zorunlu Durumlar Dışında Yılda Kaç Gün Mazeret İzni Alınabilir?

Yukarıda bahsedilen zorunlu izinlerin yıl içerisinde kullanım sınırlaması yoktur. Zorunlu mazeret durumlarında memur belirlenmiş gün sayısı kadar izin kullanma hakkını korur. Bunun dışında amirin takdirine kalan ve zorunlu olmayan durumlarda kullanılabilecek mazeret izni gün sayısı ile kısıtlıdır. Memurlar için bu süre en fazla 20 gün olarak belirlenmiştir. Öğretmenler ise bu kapsamın dışında tutulmuş ve 10 günlük mazeret izni hakkı tanınmıştır. Bu sürenin bir seferde ya da parça parça kullandırılması da amirin takdirine kalmıştır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.