Aynı Yıl İçinde Hangisine Hazırlanmalıyım KPSS mi DGS mi?

Aynı yıl içerisinde birçok Meslek Yüksek Okullu ve 2 yıllık AÖF okumuş öğrencilerimiz bir yandan 2 yılda bir gelen memuriyet şansını kaçırmak istemiyor diğer yandan 4 yıllık bir üniversite okumak istiyor.

12120
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Peki, Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanırken, Dikey Geçiş Sınavına hazırlanmak mümkün mü? İşte KPSS ve DGS hakkında ki karşılaştırmalar.

KPSS – B düz memurluk sınavında Lisans – Önlisans – Lise olmak üzere öğrencinin ‘’ Ben memur olmak istiyorum ‘’kavramı ile DGS’de  ‘’ Ben üniversite okumak istiyorum ‘’ kavramı arasında çok fark vardır. Öğrenci DGS sınavınageçtiğinde birçok üniversitenin 2.sınıfından başlamak da ve minimum 3 yıl sonra özel sektör ya da KPSS düşünmektedir.

KPSS’e Önlisansdan giren bir aday için, en son yapılan 2014 KPSS sınavında 827.233 Önlisans adayının girdiği sınavda 4368 aday 2 yıl içerisinde atamıştır. DGS ‘ de ise başarı oranı düşmüş öğrenciler arasında ‘’ÖSYM’nin en kolay sınavı ’’ ünvanına kavuşmuştur, örneğin 2012 yılında Makine Mühendisliğinde en küçük puan 282 iken 2014 yılında ki geldiğimiz de bu puan 244 puana kadar gerilemiştir. Peki, DGS konuları ile KPSS konuları birbiri ile örtüşüyor mu?

DGS sınavında son yapılan değişiklik ile 140 dakika ‘da 120 soru bunlardan 60 sayısal 60 sözel soru sorulmaktadır. Matematik, Türkçe, Sayısal Mantık, Sözel Mantık gibi konular işlenmektedir. KPSS –B grubunda ise 120 dakika da 120 soru sorulmak da, Matematik, Türkçe, Coğrafya, İnkılâp Tarihi, Medeniyet Tarihi, Anayasa, Geometri, Sayısal Mantık, Sözel Mantık ve Güncel gibi konulardan sınava girerler. KPSS sınavına giren her adaydan mutlaka şunu duymuşsunuzdur ‘’ Hiç çalışmadım 70 aldım ‘’ DGS adaylarında ise ‘’ Hiç çalışmadım 210 – 212 puan ‘’ aldım gibi ifadeler, bu bize gösteriyor ki kontenjanı olan bu tür sınavlar aslında herkesin belirli bir düzeye kadar puan alabildiği fakat uzun vadede ‘’ Disiplinli ‘’ çalışanların ancak başarılı olabildiği sınavlardır. Ayrıca 120 ve 140 dakika sürelerini ele aldığımızda; DGS ‘nin daha ucu açık soru çeşidi ve sayısal sözel düşünmeye iten yapısı olduğunu KPSS sınavının ise daha kesin çizgileri olan konu bakımdan daha geniş bir yapıya sahip konu bütünlüğü olan bir sınav olduğunu görüyoruz.

Üstelik bu yıl DGS ‘de yapılan bir değişiklik ile AÖF 2 yıllık bir bölümden 4 yıla geçiş yapmak isteyen öğrencilerinde potanın içine katılması bu sınavının önemini daha da arttırmaktadır.2016 KPSS bekleyen binlerce aday ise bir yandan sınavın genel yapısını öğrenmeye çalışmak da bir yandan da ders çalışmaya adapte olmaya çalışmaktadır. Sonuç olarak KPSS düzenli, istikrarlı bir çalışma düzeni isterken, DGS sınavı hızlı Matematik, Türkçe ve bol soru çeşidi çözme yöntemi gerektiriyor.

Unutmalıyım ki , ‘’Hangi yönden gideceğimizi bilmiyorsak, nereye gittiğimizin hiçbir önemi yoktur ‘’ Bir sınav maratonundayız, kendimize soracağımız ilk soru her zaman ‘’ Beni mutlu eden kariyer hangisidir ‘’ olsun.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aynı Yıl İçinde Hangisine Hazırlanmalıyım KPSS mi DGS mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!