1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Ayrımcılık Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir?
Ayrımcılık Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir?

Ayrımcılık Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir?

İşveren tarafından, eşit davranma yükümlülüğünün ihlal edildiği durumlarda işçiye ödenen bir tazminattır. İşte detaylar...

A+A-

İşçiye dört aya kadar tazminat ödemesi yapılabilmektedir. İşçi ayrımcılık tazminatının yanında, çalıştığı süre içinde mahrum bırakıldığı ikramiye, sosyal yardımlar gibi haklarını da talep edebilir.

Ayrımcılık Tazminatı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunun “Eşit Davranma” başlıklık 5. maddesinde

 • İş ilişkisinde ırk, din, dil, cinsiyet, felsefi inanç, siyasal düşünce ve mezhep gibi sebeplerden ötürü ayrım yapılamayacağı,
 • İşverenin, işin niteliğini belirleyen sebepler ve biyolojik durumlar zorunlu kılmadıkça, işçiye, iş sözleşmesinin şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde gebelik veya cinsiyet nediyle dolaylı yoldan veya doğrudan farklı bir işlem yapamayacağı,
 • İşverenin geçerli sebepler olmadıkça, tam süreyle çalışan işçi karşısında kısmı süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan ile belirli süreli çalışan işçiye farklı muamelede bulunmayacağı,
 • İşçiye cinsiyetinden dolayı özel koruyucu hükümlerin uygulanması ve bundan dolayı daha düşük bir ücret ödenmesini haklı kılmayacağı,
 • Eşit değerde hiçbir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük bir ücret ödenmesinin kararlaştırılamayacağı belirtilmiştir.

Bu hükümler uyarınca işverenin, işçileri arasında ayrım yapamayacağı açıkça belirtilmiştir. İşverene tüm çalışanlarına eşit muamele etmesi sorumluluğu verilmiştir. İşçi bu nedenlerden dolayı işten ayrıldığında ve bunu kesin bir kanıtla gösterdiğinde, işverenin aksini ispatlama zorunluluğu bulunmaktadır.

Ayrımcılık Tazminatı Şartları Nelerdir?

 • Aynı iş yerinde çalışan birden fazla kişi olması,
 • İşçinin kendisine ayrımcılık yapıldığına dair kesin kanıtları,
 • Ayrımcılık yapılan zaman bütünlüğü,

İşçi eğer çalıştığı iş yerinde ayrımcılığa uğruyor ve bu kanıtları ortaya sunabiliyorsa, ayrımcılık tazminatı almak için başvuruda bulunabilir.

Ayrımcılık Tazminatı Ne Kadar?

Ayrımcılık tazminatına uğrayan işçi, dört aylığına kadar denk gelen bir tazminat alabilir. Bunun yanında çalıştığı sürede diğer işçilere verilen ancak kendisine verilmeyen diğer yardımlar, ikramiyeler içinde tazminat davası açabilir ve bunların ödemelerini de alabilir.

Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ayrımcılık tazminatı almaya hak kazanan işçiye ödemesi, işçinin aylık brüt kazancı üzerinden yapılmaktadır. İşçi en fazla dört aylık brüt ücreti kadar ayrımcılık tazminatı alabilir.

Hamilelik sürecinde işten çıkarılanlar içinde ayrımcılık tazminatı ödenebilmektedir. Hamile olması nedeniyle işten çıkarılan kadın 4. İş Mahkemesine başvurarak işvereninin kendisine ayrımcılık tazminatı ödemesini talep etti. İşveren ise çalışanı hamilelik nedeniyle işten çıkarmadığını iddia ederek, davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, işçiye hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığını ispat etmesini istedi. Mahkeme daha sonra işçinin yeterli delili olmamasını öne sürerek eşitlik ilkesine aykırı olmadığına yönelik karar verdi. Davayı temziye taşıyan işçi Yargıtaydan gelen emsal karar ile istediğini aldı. Yargıtay işçinin hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığına ve işverenin ayrımcılık tazminatı ödemesi gerektiğine karar verdi. Böylece hamile olduğu için işten çıkarılan işçi, ayrımcılık tazminatı almaya hak kazandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.