Bağ-Kur Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı

Vergi borcu yapılandırılmasına ilişkin kanunun resmi gazetede yayımlanmasının ardından Bağ-Kur prim borcu olanlar için ihya(canlandırma) başvuruları açıldı.

75624
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağ-Kur Prim Borcu Yapılandırmanın Detayları Neler?

Yapılandırma kanunu kapsamında, borcu nedeniyle sigortalılık süresi dolan kişiler prim borçlarını ödeyip sigortalılık sürelerini yeniden canlandırabilecekler. Canlandırma başvuruları 1 Aralık 2020 ve 1 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), başvuru sahiplerinin ödemeleri gerekmekte olan prim tutarını hesaplayarak tebliğ edecek. Tebliğ edilen tutarın tamamını 1 Mart 2021 tarihinde ödeyenlerin sigortalılık süresi yeniden aktif hale gelecek. Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşlar borçlarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulatabilecek. Hayatta olmayan Bağ-Kur’luların eş ve çocukları, dul ve yetim bağlatmak için istedikleri taktirde kendileri de ihya başvurusu yapabilecekler. Prim süresinin yeterli olması durumunda, dondurulan sürelerin tamamının primlerini ödeyen hak sahipleri dul ve yetim aylığı bağlatabilecekler.

Bağ-Kur Prim Borcu Ödemelerinde İndirim Var mı?

Prim borcu bulunan sigortalılık süreleri durdurulan ancak hala 4/b kapsamında çalışmaya devam eden kişiler, borçlu durumdan kurtuldukları için 1 Kasım’dan sonraki dönemde 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilecekler. Düzenlenen kanuna göre, primlerini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lulardan yüzde 34.5 yerine yüzde 29.5 oranında prim alınıyor. Asgari ücret üzerinden prim ödeyen kişi ise 5 puanlık indirimden yararlandığı taktirde, 1.015 TL yerine 868 TL prim ödeyecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!