Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı?

Bağ-Kur’da geriye dönük ödeme yapılabilir. SGK affı çıktığı zamanlarda borçların yapılandırılması da mümkündür. Detaylar mymemur.com.tr’de!

67203
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı?

Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı?
Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı?

Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı? Primlerde yaşanan artış nedeniyle birçok insan prim ödemesinde zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle zaman zaman SGK af çıkarmaktadır. Bu af sayesinde geçmişe dönük olan borçlar yapılandırılması mümkün olmaktadır. 01.10.2008 tarihinden önce Bağ-Kur’lu olmayan kişiler çıkarılan bu aftan yararlanamazlar. Bu dönemde vergi, oda ve sicil kayıtları olmuş olsa bile SGK geriye dönük prim ödemesini kabul etmemektedir. Geriye dönük primlerin ödenmesi için bu tarihten önce Bağ-Kur’lu olması gerekmektedir.

Primlerde yaşanan artış nedeniyle pek çok Bağ-Kur’lu olan kişiler prim ödemelerinde zorlanabilmektedir. Bu yüzden belirli dönemlerde çıkan SGK affı sayesinde borçların yapılandırılması mümkün olur. 01.10.2008 öncesinde Bağ-Kur’a giriş yapmamış kimseler için aftan yararlanmak mümkün değildir. Bu döneme ait olan vergi, oda veya sicil kayıtlarının olması halinde bile geriye dönük prim ödemesi yapmaları mümkün değildir. Geriye dönük prim ödemeleri için 01.10.2008 öncesinde Bağ-Kur sisteminde bulunulması gerekmektedir. Geriye dönük primlerin ödemesi yapıldığı zaman emekli olmak için aranmakta olan prim gün sayısı böylece doldurulmuş olur. Geriye dönük prim borcunuz var ise bu borcu ödeyerek prim gün sayınızı yükseltmiş olursunuz.

Bağ-kur’da Geriye Dönük Ödeme Nasıl Yapılır?

Bağ-kur’da Geriye Dönük Ödeme Nasıl Yapılır?
Bağ-kur’da Geriye Dönük Ödeme Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur’da geriye dönük ödeme yapabilmek için öncelikle borcun ne kadar olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu borçların ne kadar olduğunu sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Bu sorgulama için bazı yöntemler bulunmaktadır. O yöntemler şu şekildedir,

  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek orada sorgulama yaptırabilmek mümkündür.
  • E-devlet kapısı üzerinden ne kadar prim borcunuzun olduğunu sorgulayabilirsiniz.
  • Alo 170 hattını arayarak da geçmişe dönük borçlarınızın tutarını sorgulamak mümkündür.

Geriye Dönük Bağ-Kur Ödemelerinde Taksitlendirme Mümkün mü?

Geriye Dönük Bağ-Kur Ödemelerinde Taksitlendirme Mümkün mü?
Geriye Dönük Bağ-Kur Ödemelerinde Taksitlendirme Mümkün mü?

Geriye dönük Bağ-Kur ödemelerinde taksitlendirme yapmak mümkündür. Borç yapılandırıldığı zaman faizler ve gecikme zamları silinmektedir. Taksitlendirme yapıldığı zaman ise gecikme zammı ve faizler silinmeden taksitlendirme işlemi gerçekleştirilir. Yapılandırmadan faydalanmak için dikkate almanız gereken önemli bir nokta vardır. Borcun yapılandırılması için SGK’nın belirlediği tarihler arasında başvuru yapmanız çok önemlidir.

Bağ-Kur’da geriye dönük prim borcunun taksitlendirilmesi için bilinmesi gerekenler bazı noktalar vardır. O noktalar şu şekilde sıralanır;

  • Taksitlendirme yapılırken yıllık uygulanacak olan faiz oranı yaklaşık %12 civarlarında olur.
  • Taksitlendirme yapmak isteyenlerin ilk olarak ön başvuru Bağ-Kur dosyalarının olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekir. SGK’dan başvuru formu alarak doldurmalıdırlar.
  • Başvuru formunun doldurulduktan sonra ön başvuru yapılmış sayılır daha sonra taksit peşinatının yatırılması istenir.
  • Taksit peşinatının ödemesi herhangi bir bankaya yapılması mümkündür. T.C. kimlik numarası kullanılarak yatırılması yeterlidir. Peşinat yatırıldıktan sonra ertesi gün taksitlendirme yapılabilir.
  • Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için peşinatı yatırdıktan sonra taksitlendirme işleminin de yapması gerekir.
  • İki taksit ödenmediği takdirde, taksitlendirme işlemi geçersiz sayılır.

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağ-Kur’da Geriye Dönük Ödeme Yapılır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!