Bağkur Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bağkurlu olan vatandaşlar zaman zaman işlerinin durumuna bağlı olarak borçlarını ödemekte zorlanırlar. Detaylar...

70503
Daha Fazla Göster

Borçlar birikir  bir hayli fazla ödeme zorlukları çıkar. Bu ödemeleri yapabilmek için farklı şekilde borç alabilirler veya bankalardan kredi çekebilirler. Bu durumda ise yüksek faizler nedeniyle daha fazla geri ödeme yapabilmeleri muhtemeldir. Bu nedenden dolayı binlerce vatandaş Bağkur yapılandırılmasını beklemektedir. Geçmiş dönemden kalan borçlarını yapılandırmak için Bağkur yapılandırmasını beklemektedir. Hal böyle olunca vatandaşlar bir an önce borçlarından kurtulup rahatlamak istiyor. Bağkur yapılandırması nasıl yapılır diyorsanız hemen detaylara geçelim.

Bağkur Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bağkur Yapılandırması Nasıl Yapılır?
Bağkur Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bağkur yapılandırması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşması olan bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu bankalardan birini tercih ederek Bağkur yapılandırması yapabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz taksit ve ödeme miktarına göre borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Bağkur borçlarınızın yapılandırmasını yapabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanılan bu yöntemler, İsterseniz Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmış olduğu bankaların şubelerinden birine giderek isterseniz de internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Bağkur borçlarını bilmeyen veya emin olmak isteyen kişiler Bağkur borçlarını sorgulamak için E-devlet kapısını kullanabilirler.

Bağkur Yapılandırması
Bağkur Yapılandırması

Bağkur borçlarının yapılandırması için farklı tip yapılandırmalar mevcuttur. Bu yapılandırmalar, taksitlendirme yaparak ödeme veya borçların ertelenmesi gibi borç yapılandırma işlemleri mevcuttur.

Yapılandırma yararlanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler Yapılandırmada faydalanabilirler. Yapılandırma şartları şu şekildedir:

  • En az 3 yıl prim ödemiş olması,
  • Son 1 yılda herhangi bir borç ödeme işlemi gerçekleştirmemiş olması.

Bu şartları taşıyan kişiler Bağkur borç yapılandırma işlemlerini yapabilirler.

Bağkur borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekirler.

Bununla birlikte bazı vatandaşlarda Bağkur prim borcu affının da olup olmayacağı konusunda beklenti içerisindeler. Bu konuyla ilgili şuan herhangi bir resmi bilgi bulunmazsa da af bekleyen kişilerde mevcuttur.

Geçmiş dönemlerde çıkarılan yapılandırmalara bakarak Bağkur yapılandırma işlemlerinde bazen indirimlerde uygulanmaktadır. Vatandaşlar borçlarını yapılandırarak bu indirimlerden faydalanabilirler. Bununla birlikte bazen de faizlerde indirim uygulanır veya silinebilir.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağkur Yapılandırması Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!