Bakan Açıkladı! İşten Çıkartmalar 3 Ay Daha Yasak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada gündeme dair merak edilen soruların yanıtını verdi.

62990
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışanlar 3 Ay İşten Çıkartılamayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA Editör Masası’nda gündeme dair soruları yanıtladı. Pandemi sürecinde alınan önlemlerden Sosyal Koruma Kalkanı’na kadar pek çok konu başlığı hakkında detay veren Bakan Selçuk, işten çıkarma yasağı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk işverenlerin çalışanlarını 3 ay daha işten çıkartamayacaklarını açıkladı.

“Vatandaşlara 20 Milyar Lira Yardım Ettik”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında vatandaşlara 20 buçuk milyar lira nakdi destek verdiklerini açıkladı. Bu rakamın yanı sıra, hedefledikleri olgunun muhtaçlık sınırı olmadığını da açıklayan Selçuk, 1003 adet sosyal yardım ve dayanışma vakfına düzenli olarak pay gönderdiklerini vurguladı. Bakan Selçuk koronavirüs salgını döneminde bu rakamı aylık iki katına çıkardıklarını söyledi.

“6 Milyon Haneye Yardım Ettik”

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs covid-19 salgını sürecinde vatandaşlara 1000’er liralık yardım göndermelerinin yanı sıra farklı yardımların yapıldığını da açıkladı. Selçuk, nakdi desteklerde Faz 3’ün devam ettiğini, bugüne kadar toplam 3 fazda 6 milyon aileye yardım ettiklerini söyledi. Dönemsel muhtaçlık görülen ailelerde, yardımların hala sürdüğünün de altı çizildi. 3. Fazda yapılan nakdi yardımlarla 1 milyon 680 bin haneye ulaşıldı.

Nakdi desteklerde 1 milyon 358 bin kişiye ulaştıklarını söyleyen Bakan, toplamda 1 milyar 700 milyar liralık destek sağladıklarını söyledi.

Bakan, işten çıkarmayı engelleyen fesih kısıtlamasını 3 ay daha uzatacaklarını da vurguladı. Böylelikle, pandemi sürecinde işten çıkarma yasakları 3 ay daha devam etmiş olacak. Ayrıca normal çalışma düzenine geçen işverenlere de prim desteği sağlanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!