Bakan Açıkladı Yeni Çalışma Takvimi Belli Oldu! Okullarda Yaz Tatili Kısalıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yeni eğitim öğretim çalışma takvimi modeli toplantısında, Yeni Öğretim Yılı Takvimi ni ve yaz tatili ve ara tatil tarihleri hakkında detay verdi.

featured

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yeni eğitim öğretim çalışma takvimi modeli toplantısında 2020 yılı için geçerli olacak yeni eğitim takvimi değişikliğini ve tatil tarihlerini açıkladı. 2020 yılında geçerli olmak üzere artık yaz tatili kısalacak ve ara tatiller olacak. İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamanın metni.

“ Evet, çok değerli çalışma arkadaşlarım, değerli konuklar, sayın basın mensupları. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün yine 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları doğrultusunda yeni bir faaliyet ile karşınızdayız. Bu faaliyet, sizin de burada gördüğünüz gibi yeni eğitim ve öğretim yılımızın çalışma takvimi ile ilgili. Yeni bir model. Bu model aslında uzun süredir tartışılan ve Türkiye eğitim ve öğretim takviminin çok uzun yıllardır, on yıllardır üzerinde fikir yürütülen ve toplumdaki değişmelere paralel olarak değişmesi gereken bir takvim denilebilir.”

EĞİTİM TAKVİMİ DEĞİŞİMİ NEDEN GEREKLİ

“ Şimdi bu arada şunu belirtmek isterim. Bu çalışmayı neden yapıyoruz. Neden böyle birşeye gerek duyduk, diye baktığımızda aslında biz verimlilik ve denge üzerinden bir çalışma yapıyoruz. Ama bunu sadece çalışma takvimi ile ilgili yapmıyoruz. Öğretmen eğitimi açısından verimlilik, derslerin işlenişi açısından verimlilik, öğretmenlerin sınıflarda yaptığı projeler ve benzeri çalışmalar açısından verimlilik ve MEB tarafından yapılan tüm iş ve işlemler arasında verimlilik. Bunun genel bir parçası olarak yaptığımız şey, çalışma takvimini de, bu verimlilik ve denge üzerine oturtturmak.”

TEMEL ÇIKIŞIMIZ 180 ÇALIŞMA GÜNÜNÜN VERİMİNİ ARTTIRMAK

“Yine hepinizin çok rahatlıkla bildiği gibi ülkemizde 13 haftalık bir yaz tatili süresi var. Bizim temel çıkışımız 180 iş günü olan çalışma günlerinin sayısını arttırmak değil. Bizim temel çıkışımız bu günlerin verimini arttırmak ve dengesini kolaylaştırmak. Bu maksatla da dünyaya baktığımızda, 13 haftalık tatil süresinin dünyanın en uzun yaz tatili yapan ülkelerinden biri olduğumuzu gösteriyor. Bu yeni eğitim öğretim çalışma takvimi modelinde tatil ve okul zamanlarının, daha dengeli ve verimli bir şekilde oturtulması hedefleniyor.”

 OKULLARDA ARA TATİLLER NASIL OLACAK!

“13 Haftalık yaz tatilinin 2 haftası Nisan ve Kasım aylarında yapılacak. Birer haftalık ara tatil olarak planlanmış bulunuyor. Hemen hareket ettiğimizde bu noktada, Peki ne olacak? Bunu yaptığımızda neyi amaçlıyoruz? Bir defa öğrencilerin belirli dönemlerde öğretim faaliyetlerine ara vermelerinin bilimsel araştırmalarda dikkate alındığında daha etkili olduğu ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı, Yaz tatili ne kadar uzarsa, yaz tatili unutması dediğimiz faktörün ortadan kalkması da söz konusu olabiliyor.”

OKULLARDA YAZ TATİLİ SÜRESİ YAKLAŞIK YÜZDE 10 DÜŞTÜ

“Ama bizim birden bire yaz tatilini çok uzun bir dönem için kısaltmamız şuanda söz konusu değil. İki haftalık bir işgünü içerisinde, 11 haftaya düşürülmesi yani Yüzde 10’luk bir indirimden söz ediyoruz. Ama bu ara tatillerinde yıl içerisine yedirilmesi söz konusu.

Öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin, derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilmesi içinde ara tatilleri fırsat olarak görüyoruz. Ara tatillerde öğretmenler, okullar, kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidebilecekler.”

ARA TATİLLERDE YENİ BİR YAPILANMA SÖZ KONUSU

“Bu doğrultuda ara tatillerde yeni bir yapılanmada söz konusu. Yani birer haftalık tatillerin sadece tatil olarak değerlendirilmemesi, çocukların bazı eğitimsel faaliyetlere katılması, Çocukların bir takım eğitim çalışmaları içerisinde olması da hedefleniyor. Ama ayrıca, veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim çalışmaları ve okullarımızın ara tatillerde bazı fiziki ihtiyaçlarının karşılanması ve yenilenmelerinde hayata geçirilmesi söz konusu olabilecek.”

2019-2020-calisma-takvimi.jpg

2019-2020-calisma-takvimi-001.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Açıkladı Yeni Çalışma Takvimi Belli Oldu! Okullarda Yaz Tatili Kısalıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!