1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Bakan Faruk Çelik Taşeronların Kadroya Geçmesi İle Alakalı Değerlendirme Yaptı
Bakan Faruk Çelik Taşeronların Kadroya Geçmesi İle Alakalı Değerlendirme Yaptı

Bakan Faruk Çelik Taşeronların Kadroya Geçmesi İle Alakalı Değerlendirme Yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 22 Mart 2015 tarihinde katıldığı başkent kulisi isimli programda taşeron işçilerin kadroya alınması...

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Kanal 7 de yayınlanan başkent kulisi isimli programa 22 Mart 2015 tarihinde yani dün katıldı ve bazı değerlendirmelerde bulundu.

Faruk Çelik;  Mehmet Acet tarafından sorulan Genel Sağlık Sigortası, Taşeron işçilere, yabancılara çalışma izni, iş kazaları ve işçi güvenliği gibi soruları yanıtladı. Siyaset ve çözüm süreci sonrasında İlk soru İş kazaları ve işçi güvenliği ile alakalı oldu. Mevzuat, işçi ve işveren üçlüsünün tamamen birbiri ile bağlantılı olduğunu, üçünden birinin sıkıntılı ve eksik olması durumunda kazanın geliyorum dediğini belirtti.

Yaklaşık 700 Bin kişi kamuda olmak üzere özel sektör ile birlikte 20 Milyon olan taşeron işçiler ile alakalı olarak konuşmasına asgari ücret ile başladı. Bakanlar Kurulu kararı ile hizmet alımı şeklinde yani hizmet alımı şeklinde alınacak personelin kimler olacağı ( Taşeron)  asıl iş yapanların kimler olduğunun bakanlar kurulu tarafından belirleneceğini belirtti.

Mehmet Acet tarafından Bakan’a sorulan soru yüzbinlerce kişinin merak ettiği kamuda çalışan ve sayıları yaklaşık 700 bin’i bulan taşerona kadro verilip verilmeyeceği oldu. Bakan Faruk Çelik Kamuda çalışan ve asıl iş yapan taşeronların kurumun ihtiyacı yoksa tazminatlarının ödeneceğini, eğer, ihtiyaç varsa asıl işçi olarak istihdam edileceğini belirtti.

Bakan çelik bir hastanede hemşirenin asıl işi yapan kişi olduğunu, eğer temizlik elemanı olarak alıyor ve daha sonra hastanede hemşire olarak çalıştırılıyorsa asıl zulmün bu olduğunu dile getirdi.  Karayollarında da aynı sıkıntının olduğunu eğer ihtiyaç yoksa 10-15 yıldır hizmet alımı ile çalışan bu personelin tazminatlarının ödenmesi gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.