Bakan Kurtulmuş: ”İnşallah 2019 Yılı İçerisinde Bu Kültür Merkezini Açacağız”

AKM'nin yenilenmesi projesi tanıtım toplantısından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Atatürk Kültür Merkezi, toplumun bütün kesimlerinin...

35894
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKM’nin yenilenmesi projesi tanıtım toplantısından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Atatürk Kültür Merkezi, toplumun bütün kesimlerinin oradaki kültürel etkinliklerinin içinde yer alacağı bir büyük kültür merkezi olacak. İnşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız. İlk sanatsal etkinliğini de orada gerçekleştireceğiz” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yenilenmesi projesi tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, projenin içeriğine ilişkin bilgiler paylaştı.

AKM’nin kendi şartları içerisinde ve kendi dönemi içerisinde önemli bir proje olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “AKM İstanbul’un son derece değerli bir binasıydı, sanat merkeziydi. Ancak insanlar gibi binalarında ömürleri var. AKM yoruldu, yaşlandı ve artık günün icaplarını yerine getiremez hale geldi. Onun için yeni bir binaya ihtiyaç var. AKM’nin yenilenmesine ihtiyaç var. Bundan dolayı, uzun bir hazırlık döneminden sonra böylesine güzel bir proje ile Türkiye kamuoyunun karşısına çıkıyoruz ve AKM’yi yeniliyoruz. İnşallah 2019’da da bitirerek içindeki ilk töreni, ilk toplantıyı, ilk konseri yapacağız. Yeni AKM’nin modern çizgiler taşıması, kendine özgü bir takım çizgiler taşıması kaçınılmazdır. Onun için AKM’nin yeni binasının Türkiye için bir övünç projesi olacağını biliyoruz” dedi.

“Hiç kimsenin AKM konusuna ideolojik, şartlı ve yanlı yanlı yaklaşmamasını tavsiye ederim”

AKM” nin günün şartlarına cevap verecek bir merkez olarak yeniden düzenleneceğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Bizim buradan tavsiyemiz şudur; AKM ile ilgili geçmiş dönemde bazı eleştiriler, bazı spekülasyonlar yapıldı. Ben hiç kimsenin AKM konusuna ideolojik, şartlı ve yanlı yanlı yaklaşmamasını tavsiye ederim. Bütün Türkiye’nin övünç duyacağı, hepimizin gerçekten önünden kıvançla geçeceğimiz, içerisinde son derece güzel etkinlikleri takip edeceğimiz Türkiye’nin medarı iftarı bir projemiz olacak. Günün şartlarına uygun bir şekilde Atatürk Kültür Merkezi bir kültür ve sanat merkezi haline gelecek. Az evvel de ifade edildiği gibi bu yapının bir kaç tane temel özelliği var. bunlardan birisi;şehirle ve önündeki Taksim Meydanıyla uyumlu onunla bütünleşmiş olan halidir. Bu anlamda hem meydanın değerini arttıracak hemde meydanın varlığı Atatürk Kültür Merkezi’ne önemli özellikler kazandıracak” diye konuştu.

“Önünde herkesin yabancıların, turistlerin gelip resim çektireceği bir bina olacak”

AKM’nin yenilenen projesinde çeşitli sanat dallarının gerçekleştireceği, ayrıca sosyal donatı alanlarınında yer alacağı bir çok merkez oluşturulacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Burası sadece bir opera binası değil, az evvel görüntülerinde gördüğünüz gibi bir kültür merkezi, çeşitli etkinliklerin yapılacağı farklı salonları olan bir kültür vahası olacaktır. Yine bu binanın, bu kompleksin en temel özelliklerinden birisi hem estetik olması, hemde fonksiyonel olmasıdır. Gerçekten önünde herkesin yabancıların, turistlerin gelip resim çektireceği bir bina olacak. Estetik değeri çok yüksek olacak ama aynı zamanda sergi salonlarından konferans salonlarına kadar farklı sanatsal etkinlikleri eş zamanlı olarak yapabilecek çok fonksiyonel bir binaya da sahip olacağız. Yine bu binanın en temel özelliklerinden birisi mimarisinden kullanılan en detaylı malzemesine kadar hepsinin yerli malzeme olmasıdır. Milli olmasıdır. Bina bu özelliğiyle yerli ve milli bir bina olacaktır” ifadelerini kullandı.

“İnşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız”

“İnşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız” diyen Bakan Kurtulmuş, “Yıllardır yurt dışına gittiğimizde dünyanın bir çok yerinde farklı kültür sanat merkezlerini görüyoruz. Farklı yerlerdeki bu binalardan hiç de aşağıya kalmayacak, hatta fonksiyonelliğiyle onlarında üstüne geçecek bir sanat merkezini bir kültür merkezine kavuşacağız. Bu vesileyle tabi ki İstanbul’a yapılacak hiç bir binanın bir değer katması söz konusu olamaz ama hiç olmazsa Atatürk Kültür Merkezi İstanbul’un o muhteşem değeriyle uyumlu olacak İstanbul’un değerini ciddi bir şekilde,o değerle uyumlu bir şekilde var olacak. Yine Atatürk Kültür Merkezimiz sadece bir takım elitlerin geldiği ziyaret ettiği oradaki sanatsal Kültürel etkinlerden istifade ettiği bir seçkinler mekanı olmayacaktır. Atatürk Kültür Merkezi toplumun bütün kesimlerinin oradaki kültürel etkinliklerinin içinde yer alacağı bir büyük kültür merkezi olacak. İnşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız ilk sanatsal etkinliğini orada gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin mimari bakımdan, kültürel bakımdan, sanat bakımdan fevkalade zengin bir merkezine hep beraber sahip olacağız” dedi.

Bakan Kurtulmuş: ”İnşallah 2019 Yılı İçerisinde Bu Kültür Merkezini Açacağız”

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!