Bakan Müjdeyi Verdi Kısa Çalışma Ödemeleri de Erkene Alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir müjdeyi daha açıkladı. Bakan Selçuk; kısa çalışma ödemelerinin de Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağını duyurdu.

featured

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir müjdeyi daha açıkladı. Bakan Selçuk; kısa çalışma ödemelerinin de Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağını duyurdu.

31 Mayıs 2019’da Ödenecek

Bilindiği üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde, işsizlik ödeneklerinin hak sahiplerine Ramazan Bayramı dolayısıyla 31 Mayıs 2019 Cuma günü yapılacağını duyurmuştu. Bakan Selçuk bu kez de, kısa çalışma ödeneği alanları sevindirecek bir haber verdi. Buna göre, kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlar da, ücretlerini Ramazan Bayramı’ndan önce, yani 31 Mayıs 2019’da alabilecek.

 Kısa Çalışma Uygulaması Nedir?

Kısa çalışma uygulaması, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, iş yerindeki çalışma sürelerinin, geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aramaksızın, iş yerinde faaaliyetin tamamen veya kısmen en az 4 hafta süreyle durdurulması halleridir.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Yukarıda belirtilen haller dahlinde, 3 ayı aşmamak üzere ( Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzatılabilir), sigortalılara çalışmadıkları dönem için, gelir desteği sağlayan uygulamadır.

Kimler  Yararlanabilir?

Bu haktan yararlanabilmek için, işverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunması, işçinin kısa çalışmanın başlangıç tarihi itibariyle, 4447 sayılı kanunun 50. maddesine istinaden, çalışma süreleri ve işsizlik sigortası primi ödeme  gün sayısı bakımından, işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması gerekmektedir. Ayrıca, işçinin bilgilerinin kısa çalışmaya katılacaklar listesinde bulunması zorunludur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Müjdeyi Verdi Kısa Çalışma Ödemeleri de Erkene Alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!