1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Selçuk Açıkladı: Ücretli Öğretmen Alımı Yapılacak mı?
Bakan Selçuk Açıkladı: Ücretli Öğretmen Alımı Yapılacak mı?

Bakan Selçuk Açıkladı: Ücretli Öğretmen Alımı Yapılacak mı?

Ücretli öğretmenlerin KPSS ve baraj puan şartları aranmaksızın atanmaları konulu soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk cevapladı. MEB yeni ücretli öğretmen alacak mı cevapladı. İşte detaylar.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması için Ücretli öğretmenlerin KPSS ve baraj puan şartları aranmaksızın atanmaları önerisine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Bakan adına cevap verildi.

SORU ÖNERGESİ ŞU ŞEKİLDEYDİ

Devlet okullarında ek ders Karşılığı çalışan ve 5 yılını doldurmuş ücretli öğretmenlerimizi KPSS puanı ve üç katı şartına bakılmaksızın mülâkata alıp bir nebze de olsa mağduriyetlerini gidereceğiz” açıklamasıyla Torba yasaya konulmuş, 652 Sayılı KHK'in geçici 15. Maddesiyle 5000 ücretli öğretmen ataması karan 27 Mart 2018 tarihinde Meclis’te kabul edilip aynı gün Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştır.

Başvuru şartları:

1. 540 (5 yıl) prim gününü tamamlamış olmak,

2. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında aktif olarak görev almış olmak,

3. KPSS’ den 50 puan ve üzeri almış olmak vb. olarak sıralanmıştır.

Ancak,

1. Bu şartlardan prim gün sayısının her ilde farklı (16-30) hesaplanması,

2. Kanunda “50 puan almış olma" ibaresi geçmiş olmasına karşın yönetmelikle 60 baraj puanı getirilmiş olmasından kaynaklı olarak yaşlan ve prim gün sayısı yüksek olan tecrübeli birçok ücretli öğretmenimiz KPSS puanları yuvarlanarak verildiği için tercih dışı kalmış, kanun asıl amacından uzaklaşmıştır. Bu öğretmenler birçoğu Kontenjanda olmasına karşın bu madde yüzünden tercih dışı kalmıştır.

Liyakat esaslı çıkmış olan bu kanun, tecrübe ve uzun yıllar çalışmış olma amacından saparak KPSS bazlı bir atama olmuştur. Neticede bilgileri taze olup 2-3 yıl çalışmış olanlar atanmış, 10-15hattâ 20 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olanlar bu haktan mahrum bırakılmışlardır.

1. Dershane öğretmenlerinin kadroya alındığı gibi (KPSS ve baraj puanı olmadan, prim esaslı) bütün şartları ziyadesiyle taşıyıp sayıları 5-6 bin civarında olan eğitimin vazgeçilmez, gönüllü, vefakâr ve emektar bu öğretmenlerinin atamalarının yapılıp haklarının iade edilmesi yönünde bir çalışma var mıdır?

NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER’İN SORU ÖNERGESİNE İLİŞKİN CEVAP:

27 Mart 2018 tarihli ve 30373 sayılı Resmi Gazetede (2. Mükerrer) yayımlanan 7103 sayılı Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 92 nci maddesiyle, 25 Ağustos 2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir denildi.

Geçici 15 inci maddede; “01 Aralık 2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar;

Başvuru tarihinin son günü itibariyle bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen ünvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5000'i geçemez” denilmekte olup bu madde kapsamında tekrar öğretmen ataması yapılması mümkün olamamaktadır.

Soru önergesi için tıklayınız:

pdf.jpg

Cevap için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum
İlgili Haberler