1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Bakan Selçuk: Memur ve İşçiler İstediği Sendikaya Üye Olabilir
Bakan Selçuk: Memur ve İşçiler İstediği Sendikaya Üye Olabilir

Bakan Selçuk: Memur ve İşçiler İstediği Sendikaya Üye Olabilir

Bakan Selçuk: Memur ve işçilerimizin istediği sendikaya üye olması için baskılara karşı yanlarında olmaya devam edeceğiz açıklamasında bulundu. Bakan Selçuk’un açıklaması için tıklayınız.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlarımız ve işçilerimiz, kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda özgürce istediği sendikaya üye olabilir açıklamasında bulundu. Bakan Selçuk bazı belediyelerin çalışanların üye oldukları sendikalardan ayrılarak başka sendikalara üye olmaları konusunda baskı yapmaları konusunu değerlendirdi.

Bakanlık ve Hükümet olarak; katılımcı demokrasi ortamında, özgürlüklerden yana çalışmalarını yürütürken; seçim sonrası bazı belediyelerden çalışan kardeşlerimizin üye oldukları sendika nedeniyle baskı altına alındıklarını üzülerek duyduğunu belirtti.

Bakan Selçuk, Sayın Cumhurbaşkanımızın da geçtiğimiz gün vurguladığı üzere, Anayasal bir hak olan sendikaya üye olma temel özgürlüklerdendir. Memurlarımız ve işçilerimiz, kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda özgürce istediği sendikaya üye olabilir dediğini hatırlattı. Bakan Selçuk, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 657 sayılı Kanun, Bakanlık bu konudaki denetim ve yaptırım mekanizmaları her zaman çalışanların yanındadır açıklaması yaptı.

Bakan Selçuk, Memur sendikalarının demokrasimizin, çalışma ve toplumsal hayatımızın temel unsurlarından olduğunu kaydederek üstlendikleri misyonla toplumun tüm kesimlerini doğrudan ya da dolaylı şekilde ilgilendiren, çalışma hayatı, sosyal güvenlik, örgütlenme ve toplu sözleşme gibi birçok konuda öncü rol üstlenmişlerdir açıklamasında bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi dönemlerinde kamu görevlileri sendikacılığında sendikalaşma oranının hep artan bir seyir izlediğini belirterek, 2002 yılında yaklaşık yüzde 48 olan sendikalaşma oranı, 2018 yılında % 68’e ulaştığını belirtti. Bu oranların çok daha yüksek seviyelere çıkması ve tüm kamu çalışanlarının sendikalaşması yönünde değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler