1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık: Minecraft şiddete dayalı bir oyundur. Yasaklansın
Bakanlık: Minecraft şiddete dayalı bir oyundur. Yasaklansın

Bakanlık: Minecraft şiddete dayalı bir oyundur. Yasaklansın

Dünyada 100 Milyon Oyuncuya Ulaşan Oyun Ülkemizde Yasaklanıyor mu

A+A-

Aile Bakanlığı tarafından Minecraft oyununun şiddete yönlendirip gelişimi olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanması istendi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan Minecraft raporunda çocukların yaratıcılığını artırmaya yönelik gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi sebebiyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda da çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği tespiti yapıldı.

‘Minecraft’ raporunda tespit edilen hususlar şöyle:

Oyunda ev, tarla gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bunların yıkılmaması için diğer yaratıkların öldürülmesi gerekmektedir. Yani şiddete dayalı bir oyundur.

Oyunu oynayan çocukların yaş ve gelişimi dikkate alındığında, soyu düşünce yeteneğine sahip olmayan çocukların oyundaki dünyayla gerçek dünyayı ayıramadıkları görülmektedir.

Oyun yüzünden çocukların, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, hayvanlara şiddet içeren hareketlerde eziyet edebilecekleri, zarar verilen yaratıkların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

Çocuklar diğer oyuncularla bu oyunu oynayabildikleri için, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek adına gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.

Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi münasebetiyle çocukların tanımadıkları kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bakanlığın oyuna erişimi engellemesi için mahkeme kararı alması gerekecek. Bu kapsamda Mahkemenin, Aile Bakanlığı’nın yasaklama gerekçelerini inceleyip değerlendirdikten sonra buna göre bir karar vermesi bekleniyor. Mahkemenin oyunu yasaklaması durumunda, karar önce Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) gidecek. Daha sonra ESB de internet servis sağlayıcılara bu kararı iletecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu tür şiddet içeren oyunların çocuklarımızın geleceğini etkilememesini diliyoruz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.