1. HABERLER

 2. PERSONEL SAĞLIK

 3. Bakanlık Sigara Yasağını Genişletiyor
Bakanlık Sigara Yasağını Genişletiyor

Bakanlık Sigara Yasağını Genişletiyor

Sağlık Bakanlığı sigara yasağını kapalı mekanların ardından açık alanlara da uygulamak için çalışma başlattı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı, 2014-2018 Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı'nda tamamladı. Plan kapsamında açık havada da sigara yasağı geliyor.

Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması amacıyla yürüttüğü kapalı mekânlarda “Dumansız Hava Sahası” çalışmasının kapsamını genişletiyor. Kapalı mekânların ardından sigara yasağı açık alanlara da yayılacak. Bakanlık, 2014-2018 Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı'nda özelikle yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro gibi yerlerin bina girişleri ile çocuk parkları, ikram sektöründeki lokanta ve kahvehane gibi yerlerin açık alanlarının belirli bölgeleri dumansız hava sahası kapsamına alınacak.

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan zararlı etkileri konusunda halkın eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışması yürütülecek.

2018 yılı sonuna kadar toplumun yüzde 95'inde tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına karşı tutum oluşturulması hedefleniyor.

Planın sigarayı bırakma bölümündeki hedeflere göre;

 • Sigara bırakma yüzdesinin toplumda yüzde 50'nin üzerine çıkarmak yer alıyor.
 • Sağlık profesyonellerinde, öğretmenlerde, din adamlarında, emniyet ve yargı mensuplarında bırakma yüzdesini yüzde 60'a çıkarılması amaçlanıyor.
 • Hamilelerdeki bırakma oranının ise yüzde 90'lara çıkarılması düşünülüyor.
 • Bu kapsamda birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda davranışsal tedavi, sosyal destek gibi hizmetleri verebilecek hemşire veya psikolog bulunacak.
 • Hastanelerde sigara bırakma tedavisi hizmeti sunabilecek en az bir hekim olacak.
 • Tütün ve tütün ürünü kullanılmayan alanların genişletilmesine yönelik önemli değişiklikler olacak.
 • Pasif etkilenim açık alanlardaki zararları konusunda duyarlılık çalışmaları belirlenecek.
 • Kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı bütün açık alanlarda tütün ve tütün kullanımı önlenecek.
 • İkram sektöründe lokanta ve kahvehane vb. açık alanlarında da tütün ve tütün kullanılmayan alanlar oluşturulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.