1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlıkların Birleşmesi Resmi Gazete’de ! Hangi Bakanlıklar Birleşti?
Bakanlıkların Birleşmesi Resmi Gazete’de ! Hangi Bakanlıklar Birleşti?

Bakanlıkların Birleşmesi Resmi Gazete’de ! Hangi Bakanlıklar Birleşti?

Yeni bakanlıklar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni KHK’da yer alan maddelere göre bakanlıkların birleşmesi ile hangi bakanlıklar birleşti? Bakanlıkların isimleri ne oldu? Kimler bakan olacak?

A+A-

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni KHK ile bakanlıkların birleşmesi konusunda hükümler kesinleşmiş oldu. 9 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 703 sayılı yeni KHK ile yeni bakanlıklar belli olmuş oldu. Bazı bakanlıklar birleşirken, isimleri de bu şekilde değişti. Bazı bakanlıkların ise isimleri ve teşkilat yapısı aynı şekilde kaldı.

Hangi bakanlıklar birleşti? 703 sayılı KHK’da yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birleşti. Bu şekilde yeni ismi Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başka bir bakanlıkla birleşmedi. Ancak ismi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı şeklinde kısaltıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi ismi kısalan bakanlıklardan oldu. Buna göre yeni isim Ticaret Bakanlığı oldu.

Maliye Bakanlığı, isminin yanına “hazine” alarak Maliye ve Hazine Bakanlığı oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ise artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak anılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleşti. Yeni isimleri Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Kanun Hükmünde Kararnamede yer aldı.

İsmi değişmeyen bakanlıklar da oldu. Adalet, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim, Milli Savunma, Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının isimleri aynı kaldı.

Kimler bakan olacak? Şu anda yeni kabine konusunda bir detay bulunmuyor. Ortada bazı iddialar olsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 21:30’da yapılacak basın toplantısında yeni bakanların isimleri kamuoyu ile paylaşılacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler