1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlıktan Yeni Uygulama! Şirket Hisseleri Çalışanlara Dağıtılabilecek
Bakanlıktan Yeni Uygulama! Şirket Hisseleri Çalışanlara Dağıtılabilecek

Bakanlıktan Yeni Uygulama! Şirket Hisseleri Çalışanlara Dağıtılabilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, çalışma hayatında yeni bir döneme geçmek adına kolları sıvadı.

A+A-

Türkiye ekonomisine katkı sağlaması amacı ile bir düzenleme yapmak isteyen Bakanlık, çalışanların görev aldığı şirketlerde hisse sahibi olmasının önünü açmaya karar verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılacak yeni uygulama ile, bir şirkette görev alan çalışanın şirketlerde hisse payına sahip olmasının önü açılacak. Uygulama çerçevesinde çalışanlara pay edindirme programı ile beraber, hukuki çerçevede mümkün olacak bir yeniliğin hayata geçirilmesi düşünülüyor.

SPK ile Ortaklaşa

Sermaye Piyasası Kurulu ile işbirliği içinde hareket edecek olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de de birçok ülkede olduğu gibi bazı çalışmaların teşvik edilmesini sağlayacak. Personellerin şirketlerde hisse payına sahip olmasının önü açılarak, çalışanların bağlılıkları, motivasyonları ve karlılık hedeflerine dair çalışmaların teşvik edilmesi planlanıyor. Diğer birçok ülkede de uygulanmaya devam eden bu yenilik ile beraber, vergi ve sermaye piyasası boyutunda özel düzenlemeler yapılacak, pay edindirme teşviki sağlanacak.

Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Yatırımcı tabanının genişlemesi ve finansal bilinç adına da büyük bir önem taşıyan yenilik ile beraber, şirketin hisselerini belirli bir planda çalışanlarına vermesin önemli bir ortaklık bağının ortaya çıkmasını sağlıyor. Şirket değerinin birlikte yaratıldığı uygulamada, ekonomik olarak da büyük bir katkı bekleniyor.

Uygulama ile beraber, Türkiye’de henüz iş hayatına yeni atılan çalışanlara pay uygulamasının daha yaygın hale getirilmesi planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.