1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI' ya Sordu
Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI' ya Sordu

Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI' ya Sordu

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplanması için 7 maddeden oluşan yazılı soru önergesi verdi.

A+A-

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplanması için 7 maddeden oluşan yazılı soru önergesi verdi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş verdiği yazılı soru önergesinde üstün zekalı çocuklara yönelik neler yapıldığını, nasıl projeler hazırlandığı, nasıl tespit edileceği, Hangi kurumların kurulduğu gibi bir çok soru yer alıyor. İşte CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş’ün yazılı soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Ahmet GUMUŞ Balıkesir Milletvekili

7/35927 esas numaralı yazılı soru önergem süresi içinde cevaplanmadığı için yeniliyorum.

Anayasa'mızın 42. Maddesine göre kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Yine aynı madde "Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır." denilmektedir. Ancak, eğitim sistemimiz özel eğitime ihtiyaç duyan üstün zekalı çocuklar için yeterli tedbirlerin alınması noktasından çok uzaktadır. Kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) ne yazık ki ihtiyacı karşılayamamakta ve çok ciddi eksikler taşımaktadır. Gerek üstün zekalı çocukların eğitim hakkının layıkıyla tesisi gerekse bu çocukların ileride yaratacakları toplumsal fayda gözetildiğinde konu büyük önem arz etmektedir.

Bu bağlamda;

1.         Ülkemiz genelinde çocuk yaşta üstün zekalı kaç vatandaşımız olduğu bilinmekte midir? Biliniyorsa sayı kaçtır?

2.         Üstün zekalı çocukların kapasitelerine uygun eğitim almasının tesisi için bir tespit ve takip sisteminiz var mıdır?

3.         Milli Eğitim Bakanlığı'mn 31.05.2006/26184 sayılı resmi gazetede yayınladığı "Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği" ile okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla Bakanlıkça gündüzlü özel eğitim kurumlan açılacağı tanımlanmaktadır. Ancak, üstün yetenekli öğrencilerin bu yeteneklerinin nasıl fark edileceği tanımlanmamaktadır. Bu yeteneklerin fark edilmesi için uyguladığınız bilimsel yöntem nedir?

4.         Ayrıca yönetmelikteki tanımlarda üstün zekalı olup herhangi bir üstün yeteneği olmayan öğrencilerin tanım dışı kalmasının önüne geçmek için herhangi bir düzenleme düşünülmekte midir?

5.         Bilim ve Sanat Merkezleri'ne (Bilsem) yönlendirilen öğrenciler ülke genelindeki üstün zekalı/yetenekli çocukların yüzde kaçını oluşturmaktadır?

6.         Bilsem'lere yönlendirilen öğrencilerin gerekli donanımda bir eğitim alamadık’ları yönünde eleştiriler söz konusudur. Bakanlığınız Bilsem'leri yeterli bulmakta mıdır?

7.Bakanlığınız yönetmeliğinde "Öğrencilerin özel yetenek alanlarıyla ilgili örgün eğitim kurumlarında izledikleri program ile kurumdaki yapacakları çalışmalar arasında paralellik sağlanır.'^denilmektedir. Bu iletişimi hangi kurum ne şekilde sağlamaktadır?

Personel Sağlık Tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.