Banka Kara Listesindeyim, Kredi Çekebilir Miyim?

Alınan kredilerin geri ödemesinde veya kredi kartı borçlarının geri ödenmesinde yaşanan aksaklıklar, eksik ödemeler veya borcu hiç ödememe durumları kredi sicilinin bozulmasına neden olmaktadır. İşte detaylar...

67967
Daha Fazla Göster

Kara Liste Nedir?

Kara Liste Nedir?
Kara Liste Nedir?

Kredi borçlarının veya kredi kartı borçlarının ödenmemesinden dolayı yasal takibin sonuçlarından bir tanesi. Kara listeye giren kişiler için bankacılık faaliyetleri bir nevi durur.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kara Listeye Neden Girilir?
Kara Listeye Neden Girilir?

Çektiğiniz kredi borcunu veya kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz listeye alınmanıza neden olmaktadır. 90 günlük sürecin ardından hakkınızda yasal takip başlatılır ve listeye alınırsınız. Merkez Bankası bu verileri saklamaktadır. Saklanan veriler diğer bankalar ile paylaşılmakta ve bankalar sizin ödeme alışkanlığınız hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Kara listeye giren kişi tüm borçlarını ödedikten ve tamamen temize çıktıktan 5 sene sonrasında listeden çıkar. Kişi listeden çıkmasına rağmen önceki 5 yıla ait veriler incelenerek bankalar size kredi vermeyi reddedebilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kişi tüm borçlarını ödedikten ve borçsuzdur kağıdı aldıktan sonra listeden çıkabilir. Kişi kendisini temize çıkarıp, sicilini temizlese dahi 5 sene süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre sonunda bankalar geçmişiniz hakkında inceleme yaparak kredi kartı veya kredi vermeyi onaylamayabilir.

Burada yapılması gereken ilk şey maaş alınan bankaya kredi veya kredi kartı için başvurulmasıdır. Maaşınızın durumuna göre banka size kredi verebilir. Maaşınızı aldığınız bankanın size kredi vermesi ihtimali diğer bankalara göre daha yüksektir.

Kara Listedeyken Kredi Çekebilir miyim?

Kara listeye girildiğinde tüm bankacılık faaliyetleri durma noktasına gelmektedir. Ancak birkaç farklı yöntem ile listedeki kişiler kredi çekebilmektedir. İşte o yönetenler.

  • Kefil Gösterimi

Bankaya kredi notu yüksek olan ve iyi bir gelire sahip kefil göstermeniz durumunda bankanız çok çok düşük bir ihtimalle de olsa size kredi verebilir.

  • İpotekli Kredi

Eğer kredi karşılığında ipotek ettirecek bir gayrimenkulünüz bulunuyorsa, bankayla birebir görüşme gerçekleştirerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Her ne kadar ipotek ettirecek bir gayrimenkulünüz olsa da banka sizin  listede bulunmanızı göz ardı etmeyecektir. Kredi başvurunuzun geri çevrilme ihtimali çok yüksek.

Listede olup olmadığınızı öğrenmek için Fideks’e başvuru yapabilirsiniz. Önceden Merkez Bankası’nın sunmuş olduğu bu hizmet daha sonra Fideks’e aktarıldı. Bankalar elbette ki kredi verdikleri kişilerin listede yer almalarını istemezler. Borcunu ödeyemeyen kişiye bankalar borcu yapılandırma, faizin silinerek ana para ödemesinden devam etme veya borcu bir süreliğine erteleme gibi farklı seçenekler sunmaktadır. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız en kısa zamanda bankanızla iletişime geçerek yapılandırma seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Yüksek miktarda borcu olan kişilerin evlerine veya araçlarına haciz işlemi başlatılabiliyor. Borç miktarı eğer düşükse maaşın %25’lik kısmı haczedilebiliyor.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Banka Kara Listesindeyim, Kredi Çekebilir Miyim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!