Bankalar 1 Temmuz’da Yeni Uygulamaya Geçiyor!

Bankalar tarafından 1 Temmuz 2020’den itibaren ekstreler ve hesap özetleri mail olarak yollanmayacak.

63265
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalar Müşterilerine Mail Yollamayacak

Bankalar tarafından müşterilerine e – posta yoluyla iletilen bazı belgelerle ilgili kurallarda değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre bankalar artık hesap özeti ve hesap ekstresi gibi belgeleri müşterilerine mail olarak yollamayacaklar. Uygulama 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu gibi özel ve hassas bilgiler müşterilere Hotmail ve Gmail gibi yabancı kuruluşlar tarafından sağlanan sistemler aracılığıyla gönderilmeyecek. Bankalar bunlar yerine hesap özeti ve ekstre bilgilerini kendi sistemleri dahilinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla iletecekler.

İnternet ve Mobil Bankacılık Kullanılacak

BDDK kısa adlı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik yayınlandı. Bankacılık sektöründe 1 Temmuz 2020 itibariyle devreye alınacak yeni uygulamaya göre özel belge niteliğinde olan dekont, hesap özeti, kredi kartı ekstresi gibi bilgiler bundan böyle e – posta yoluyla müşterilere gönderilmeyecek. Yeni düzenlemenin amacının bu gibi belgelerde yer alan özel pek çok bilginin Gmail veya Hotmail gibi yabancı firmalar tarafından sağlanan mail hizmetlerinden yollanmaması olduğu belirtiliyor. Bunlar yerine yerli sunuculardan hizmet veren uygulamalar kullanılacak.

Müşterinin Talep Etmesi Gerekecek

Ancak buna rağmen bankasına ulaşarak internet bankacılığını ve mobil bankacılık uygulamalarını kullanamadığını belirten müşteriye kendi isteği doğrultusunda mail yollanmaya devam edilecek. Yani bankaların mail gönderimi bundan böyle müşterilerin taleplerine bağlı olacak. Kendisine e – posta gelmeye devam etmesini isteyen müşterinin bankaya ulaşması ve bu talebini iletmesi gerekecek. Aksi halde müşterilere 1 Temmuz’dan sonra bahsi geçen belgeler mail olarak iletilmeyecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!