1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Ahmet Davutoğludan İç Güvenlik Kararları
Başbakan Ahmet Davutoğludan İç Güvenlik Kararları

Başbakan Ahmet Davutoğludan İç Güvenlik Kararları

Başbakan Ahmet Davutoğlu iç güvenlik ile ilgili meclis gündeminde bulunan yasa tasarısı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu İç güvenlik Tasarısı ile ilgili grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

1) Çözüm sürecinde çok önemlidir, bu süreçte içerisinde yer alan Akil insanlarıda bu ülkenin vatandaşıdır. Bu süreç bittiğinde Türkiye ayaklarındaki prangalarından kurtulacaktır.

2) Vatandaşlarımız artık mahkemeye gitmeden bir dilekçe ile soyadlarını değiştirebilecek 

3) "Pasaport alacak olan bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmeyecek, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi Emniyet kapılarında pasaport ya da ehliyet için beklemeyecek."

4) Nüfus ve ikametgah gibi işlemler e-devlet üzerinden verilecek.

İçişleri Bakanlığı'nda önemli tedbirler alındı;

1) Şiddet işlemek amacıyla yüzünü kapatanlara izin verilmeyecek

2) Toplantı ve gösteri yapmak isteyen kendisini gizlemeden yapacak

3) Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yetkilerini arttıracağız. Şu anda çok ciddi bir eksiklik var. Her güvenlik birimi elemanı da şeffaf olacak.

4) Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atanması doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak.

5) Askeri konular hariç yetkiler İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. TSK göz bebeğimiz gibi korumamız gereken kurumumuzdur.

6) İçişleri Bakanlığı'nın tayin edeceği bir kıyafet ile çalışmaya devam edecek. Hem Jandarma'yı hem de Emniyet'i çağdaş ve etkin bir yapıya kavuşturacağız.

7) Herhangibir istihbari bir çalışma yapılıyorsa bunun da denetimi yapılacak. Teknik takip gibi konuların denetimi yapılacak. TBMM'de oluştutulan 17 kişilik ekibe de rapor sunacak.

8) Dinlemelerle ilgili rahatsızlığı ortadan kaldıracağız. Adli bir vaka için yapılan dinlemenin de tüm konuşmaları her partinin yer aldığı ekibe rapor şeklinde verecek.

Şiddet olayları toplantı ile ilgili

1) Her hak ve özgürlük gibi toplantı ve gösteri hakkı birilerinin hakkını gasp edilerek yapılmaz. Bu alan benim alanımdır burada benden başkası olamaz diyemez. Vatandaş çıkıp devlet nerede derse. Biz de devlet de burada millet de burada diyeceğiz.

2) Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacaktır.  Molotofkoktyl bir saldırı aracıdır.

3) Silahllı gösteriye katılanlar 2.5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

4) Bundan sonra yakıp yıkanlardan verdiği zarar alınacak. Suçlu 1 yıl sonra bile tespit edildiğinde bu zarar ondan tanzim edilecek.

5) Polise 24 saat gözaltı yetkisi veriyoruz üst amirin kararı ve denetimiyle

6)  Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler. Her biri birer teröristtir. Okul çevrelerine yaklaştırılmışsa iki katına çıkacak.

7) Sanal ortamda şiddet dili içeren mesajlar engellenecek.

8) Engelli, hasta ve yaşlılarla ilgili yeni düzenleme yapılacak, ifade evlerinde yapılacak.

9) Kolluğun üst ve araç arama yetkisi tamamiyle hukuki denetime açık şekilde ve tabi gerekli izin prosedürleri de işlenerek yeni bir düzenlemeye kavuşturulacak. Hiçbir vatandaşımızın üstü aracı yada evi rastgele ve keyfi şekilde aranamaz. Çok güçlü bir delili oluşturacak hale dönüşmüşse, bunun içinde yargı süreçleri paralelinde işlemek suretiyle izin alındıktan sonra arama yapılabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.