Başbakan Yıldırım askerliğin kısalacağını açıkladı

Başbakan Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) daha fazla profesyonelleşeceğini, askerlik süresinin kısalacağını, asker sayısının azaltılacağını ve zorunlu askerlik yapanların terörle mücadelede görevlendirilmeyeceğini açıkladı.

23329
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) daha fazla profesyonelleşeceğini, askerlik süresinin kısalacağını, asker sayısının azaltılacağını ve zorunlu askerlik yapanların terörle mücadelede görevlendirilmeyeceğini açıkladı. Başbakanlık Resmi Konutunda düzenlenen kahvaltıda gazetecilere açıklamalar yapan Yıldırım, çıkarılan KHK ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde reform niteliğinde değişiklikler yapılacağını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, askere yani silah altına alma işleminin devam edeceğini, orada bir aidiyet oluşması lazım ama bunun sadece askerlik iklimine alışmak amacıyla olması, onun ötesinde bir rolünün olmaması gerektiğini dile getirdi. Yıldırım “Ayrıca değerlendireceğiz; şu anda onun kararını vermiş değiliz. Muhtemelen süreler daha kısalacak, sayı azalacak. Jandarma dahil, belirli bir takvim içerisinde silah altına alınmış askerlik hizmetini yapan hiçbir askeri, terörle mücadelede, askerlik, güvenlik işinde çalıştırmayacağız. Kadro ihtiyacı azalıyor, harp okulları kapatılıyor, MSB yeniden yapılandırılıyor, uzman orduya geçiliyor” ifadelerini kullandı.

Çok adam çok iş demek değildir diyen Başbakan Yıldırım, Silahlı Kuvvetlerin gelişen teknoloji, tehdit türlerine göre uzun zamandan beri yeniden yapılanma hazırlıklarını yaptığını belirterek, bu yaşadığımız süreçten hayır bir iş doğduğunu, bunu hızlandıracaklarını, profesyonelleşmeye asli işlerine daha fazla kafa yoracaklarını söyledi. Yıldırım, TSK’nın sadece konvansiyonel savunma, harp teknikleri değil, caydırıcılığı esas alan, modern, teknolojiyi, bilişimi esas alan bir savunma konseptine geçmiş olacağını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    inşallah bu uzmanlık alımları çogalır ve ortaokul mezunlarınıda alırlar…

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0