Başbakandan taşerona kadro sürecini hızlandırın talimatı

Başbakan Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdiğini söyledi.

23169
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Binali Yıldırım, taşerona kadro sürecinin hızlandırılması için ilgili bakanlıklara talimat verdi. Taşeron işçilere kadro verilmesi için yapılan düzenlemenin yılsonuna kadar tamamlanacağı belirtiliyor. Başbakan Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdiğini söyledi. Kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bin taşeron işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışmanın sene sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mali Bakanlığının birlikte yürüttüğü taşerona kadro çalışmaları devam ederken detaylar da belli olmaya başladı.  Bu kapsamda kamuda ve belediyelerde ‘güvenlik iş kalitesinin düşmesine’ yönelik endişeleri gideren bir modelin ortaya konulacağı, iş Kanunu’ndaki işten çıkarmaya yönelik maddelerin özel sözleşmeye de ekleneceği belirtiliyor. Üst düzey bir yetkili, “3 yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde iptal edilecek açıkça belirtiyoruz” dedi.

Taşerona kadro çalışmasının bazı detayları; Kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler için güvenlik soruşturması en önemli kriter olacak. Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem ve işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak. Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek. Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılacak. Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!