Başbakanlık YTB Memur Alımlarında KPSS Şartı Aranmayacak

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı personel alımlarında KPSS şartı kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Başbakanlık YTB memur alımı şartlarını kurum belirleyecek.

32562
Daha Fazla Göster

7 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de, Kamu Görevine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Değiştirilmesine Dair Yönetmelik yayınlandı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar sonrası Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklik ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına kamu personeli alımı esaslarında değişiklik yapılmış oldu.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik uyarınca Kamu Görevine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına ” Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları” ifadesi de eklendi.

Değişiklik ne anlama geliyor? İlgili yönetmeliğin 3. maddesi, bazı kamu kurumlarındaki unvanları bu yönetmeliğin dışında tutuyor. Bu maddede belirtilen kadrolara yapılan atamalarda uygulanacak sınav esaslarını, atamayı yapan kurum belirliyor.

Örneğin Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları bu kapsama giriyor. Bu pozisyonlara personel alımlarında KPSS şartı aranmıyor. Aynı şekilde Başbakanlık YTB’ye yapılacak uzman yardımcısı kamu personeli alımlarında da artık KPSS şartı aranmayacak. Bunun yerine başkanlığın kendi yapacağı bir sınav ya da belirleyeceği diğer esaslar ile uzman yardımcısı pozisyonlarına kamu personeli alımı yapılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başbakanlık YTB Memur Alımlarında KPSS Şartı Aranmayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!