1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. BASK: 2019 Mart Enflasyonu Sonrası Memurların Maaş Kayıplarını Açıkladı
BASK: 2019 Mart Enflasyonu Sonrası Memurların Maaş Kayıplarını Açıkladı

BASK: 2019 Mart Enflasyonu Sonrası Memurların Maaş Kayıplarını Açıkladı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” Genel Başkanı Bayram Zengin, memurların maaş kayıplarını enflasyon rakamları sonrasında açıkladı. 2019 yılı % 4 maaş zammı sonrası kayıplar için tıklayınız.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “Mart ayı enflasyonu: mutfakta yangın söndürülemiyor!” başlığıyla Mart ayı enflasyon rakamları sonrasında maaş kayıplarına dair önemli açıklamalarda bulundu ve hangi derecedeki memurun maaş kaybı ne kadar açıkladı.

2019 YILI İLK 3 AYINDA MAAŞ ZAMMININ % 57’Dİ ERİDİ

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, Mart 2019 dönemi enflasyon oranının açıklanmasının ardından memur ve emeklilerinin 2019 yılının ilk üç ayındaki enflasyon kayıplarının, Ocak ayında verilen % 4 oranındaki artışın % 57’sine ulaştığını belirterek aylıklardaki erimenin devam ettiğini ve mutfaktaki yangının söndürülemediğini söyledi.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayında enflasyon (TÜFE)  % 1,03 arttı. TÜİK’e göre 2019 yılının ilk üç ayında TÜFE enflasyonu % 2.27 oldu. Kasım ve Aralık aylarında ısmarlama yöntemi ile eksi (-) açıklanarak 2018 yılı enflasyon oranına çekilen ayarın, Ocak ve Şubat yanı sıra Mart ayında da farklı şekillerde devam ettirildiği anlaşılmaktadır.

MEMUR VE EMEKLİNİN MUTFAĞINDA YANGIN VAR!

TÜİK rakamları incelendiğinde, Mart ayında, harcama gurubu ağırlığı % 23.29 olan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık enflasyon artışının % 2.44 olduğu görülmektedir. 

2019 yılının ilk üç ayında, harcama gurubunun dörtte birine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 10.01 olması ayrıca düşündürücüdür denidli. Bu oran memur ve emeklinin gerçek enflasyonudur.

TÜİK’e göre bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde artış % 29,77 ile yıllık enflasyonun 10 puan daha üzerindedir. Memur ve emekli aylığının aylıklara göre %25’ila % 40’ı zorunlu mutfak harcamalarına gitmektedir.

TÜİK’in açıkladığı rakamlar memur ve emekli için mutfaktaki yangının söndürülemediğini ve devam ettiğini göstermektedir.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MART 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları şu şekildedir:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin toplu sözleşme gereği Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışın 71,52 TL’si erimiştir.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 76,64 TL’dir.

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 86,92 TL’dir.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 125,34 TL’dir

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 84.09 TL’dir.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Mart ayındaki erime miktarı 133,14 TL’dir

MİLYONERLER ARASINDA MEMUR VE EMEKLİSİ VAR MI?

Memur ve emeklileri geçim derdinde ve ülke ekonomik sorunlarla karşı karşıya iken BDDK verilerine göre 2019 yılının ilk iki ayında,  yani Şubat sonu itibariyle banka hesaplarında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısının 2 ayda 3 bin 481 kişi arttığı açıklandı.

Her ay binli rakamlarla artış gösteren bu milyonerler arasında aylığından başka geliri olmayan memur ve emeklilerinden herhangi bir olup olmadığını merak ediyoruz açıklamasına yer verildi.

ERTELENEN KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISININ “KPDK” ARTIK ANLAMI YOK

Mart ayında yapılması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının seçimlerden sonraya ertelenmesi, Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklilerinin taleplerinin yine karşılanmayacağına işaret etmektedir.

3600 EK GÖSTERGEDEN HALA HABER YOK

24 Haziran seçimlerinden beri 9 aydır bir türlü gündeme gelmeyen 3600 ek gösterge vaadinin, tüm memurları kapsayarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracak şekilde yasal düzenleme ile hayata geçirilmesini istiyoruz denildi.

maas-001.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler