1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. BASK: Memur ve Emeklileri Enflasyon Alacaklısı
BASK: Memur ve Emeklileri Enflasyon Alacaklısı

BASK: Memur ve Emeklileri Enflasyon Alacaklısı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bayram Zengin enflasyon rakamları sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

4 Kasım 2019 itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından sendika ve konfederasyonların araştırmaları bir bir gelmeye başladı. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK da memur ve emeklilerin kayıplarıyla ilgili AR-GE birimi tarafından yapılan araştırmayı yayımladı.  

MEMUR VE EMEKLİLERİ ENFLASYON ALACAKLISI

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak Temmuz-Ekim dönemindeki 4 aylık enflasyon oranının % 5.30’a ulaştığını, böylece Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın tamamının eridiğini, memur ve emeklilerinin alacaklı duruma geçtiğini belirtti.

Yeni Ekonomik Program (2020-2022)’ın açıklanmasından sonra özellikle müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Ekim ayında enflasyon oranı (TÜFE) % 2  artmıştır.

ENFLASYON FARKI % 30

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları enflasyon oranları ile birlikte 4 aylık kümülatif artış % 5.30’a ulaşmış, bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5’lik artış erimekle kalmamış, memur ve emeklileri yılın bitmesine 2 ay kala % 0.30 alacaklı hale gelmiştir. Anlaşılan memur ve emeklileri Kasım ve Aralık aylarında cepten yemeye devam edecektir.

2020 YILI AYARLAMALARI ERKEN BAŞLADI

30 Eylül 2019 tarihinde açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların birer birer yerine getirildiği, 2020 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısına anında yansıtılmasından anlaşılmaktadır.

Nitekim 2019 yılında artırılmayıp 2018 yılı miktarları aynı tutulan gündelik ve arazi tazminatlarına 2020 yılı için yapılan artış, hedeflenen enflasyon % 12 olmasına rağmen ne yazık ki % 9.7 oranındadır. 2017 yılına göre artış ise % 16’dır.  Aynı dönemdeki enflasyon miktarı ise % 40’ın üzerindedir.

Tasarı; 2020 yılında vergi ve harçlara % 20’nin üzerinde artış öngörmektedir. Yapılan açıklamada Hükumet bütçe açığını, yetkili sendikaları ve Hakem Kurulunu da yedeğine alarak memurların ekonomik ve sosyal hakları üzerinden kapatmaya kararlıdır denildi.

MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇELERİNDE GÜNDELİK, ARAZİ TAZMİNATI VE FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİ

vergi.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler