1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. BASK: Memura Kaşıkla Verip Kepçe İle Geri Almak
BASK: Memura Kaşıkla Verip Kepçe İle Geri Almak

BASK: Memura Kaşıkla Verip Kepçe İle Geri Almak

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK memur maaş zammından sonra çok önemli açıklamalarda bulundu. Memurlar için zam oranı % 10.73 olurken, 2019 yılı için yeniden değerlendirme oranı % 23,73 oldu!

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu TÜİK verilerinin ve 2019 yılı memur maaş oranlarının açıklanmasının ardından memurların maaş kayıplarındaki verilere değindi. Memurlara kaşık ile verilen zamlar kepçe ile geri alındığı belirtildi. Konfederasyondan yapılan açıklama ve veriler şu şekildedir:

Ocak ayı itibariyle, memurlarla ilgili birçok ödeme kalemi 2018 yılına göre değişti. Memur ve memur emeklilerinin 2018 yılından kalan % 6,73 oranında enflasyon alacakları var. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin aylıklarına 2019 yılının ilk altı aylık dönemi için % 4 oranında artış yapılacak. Bu nedenle Ocak ayında aylıklara yapılan artış % 10,73’tür.

Ancak 2019 yılında yeniden değerleme oranı % 23,73. 2019 yılı enflasyon öngörüsü ise % 15,9. Bu durumda en kötü ihtimalle Ocak ayındaki toplu sözleşmede öngörülen % 4’lük artışın, 2019 yılı enflasyon hedefinin en az yarısı kadar, yani % 8 olması, 2018 yılından kalan % 6,73’lük enflasyon alacağı ile birlikte toplam 14,73 olması gerekirdi denildi.

BASK’tan yapılan açıklamada ne yazık ki taraflardan ses çıkmadı denildi. BASK’tan başta talep eden de olmadığı vurgusu yapıldı. Böylece aile yardımı ile sendika ödeneği  % 10,73 artarken, misafirhane, kreş ve çocuk bakımevleri ve lojman kiraları yıl boyu sabit kalmak üzere, % 4 oranında değil % 14 ila %17 oranında arttı.

Toplu sözleşme ile belirlenmesi gereken harcırah (gündelik) ve arazi tazminatları ise, tek taraflı olarak Bütçe Kanununda  artış yapılmaksızın 2018 yılındaki miktarlar aynen korunarak kabul edildi.

Ocak ayında % 4 verilirken % 14-17 ile geri alındı. Vergiler ve harçlar ile cezalar ise % 23.73 oranında arttı. Kaşık ve kepçe misali; yetkili sendikalar başka yerlerde, başka işler kovalarken, golü memur ve memur emeklileri yemiş olduğu BASK tarafından dile getirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler