1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. BASK: Memurlar İçin Toplu Sözleşme Süreci Bitmiştir
BASK: Memurlar İçin Toplu Sözleşme Süreci Bitmiştir

BASK: Memurlar İçin Toplu Sözleşme Süreci Bitmiştir

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK’tan memurlar için toplu sözleşme açıklamadı. BASK: hısımlık da işe yaramadı, memurlar için toplu sözleşme süreci bitmiştir açıklaması tam metni için tıklayınız.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” Genel Başkanı Bayram ZENGİN yaptığı basın açıklamasında; Hükumetin 2020 yılı için % 3,5 + 3, 2021 yılı için de % 3 + 2,5 teklifinin kabul edilemez olduğunu, pazarlık süreci tıkanmışsa tek yolun masayı derhal terk ederek bir daha oturmamak ve tüm çalışanların katılımıyla eylemlilik sürecini başlatmak olduğunu belirterek, Memur-Sen’in buna yanaşmayacağını bu nedenle toplu sözleşme sürecinin memurlar açısından bittiğini ifade etti.

Yetkili sendikaların toplu sözleşme adına çalıştığı belirtilen komisyonlarda günlerdir iktidar ve üst düzey bürokratlarla aralarında top gezdirerek memurları oyaladıkları açıklamasında bulundu. İşte BASK Genel Başkanı Zengin’in açıklamaları tam metni şu şekildedir:

Hükümetin teklifini açıklamasından 4 gün önce, üstelik kurban bayramın ikinci günü, aynı iktidarın aynı bakanı kamu işçilerine;  2019 yılı için brüt ücreti 3.500 TL’nin altında olanların ücretlerine yapılan 150 TL’lik seyyanen artış ile birlikte % 17,5,  diğer kamu işçilerinin ücretlerinde % 12,32 artışa imza atmıştır.

2019 YILINDA MEMURLARA YAPILAN ARTIŞ İSE % 10,1

Kamu işçileri 2019’unı ilk yarısı için % 3 refah payı alırken memurlar refah payı almamıştır. Bu şartlar altında Devletin olmazsa olmazı olan memurlara 2020 yılı için % 3,5 + 3, 2021 yılı için de % 3 + 2,5 teklifi kabul edilemez.

Bizim için toplu sözleşme görüşmeleri bitmiştir. Bundan sonrası Memur-Sen’i memur gözünde mazur gösterebilmek için makyaj hileleri ile oyalanmaktır. Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz açıklaması ise, arsız bir “Yetmez ama evet” tavrıdır denildi.

İLK DÜĞME YANLIŞ İLİKLENDİ

Toplu sözleşmelerin başlamasından 1 hafta önce sendikaların tekliflerini alan hükümet, 1 Ağustos’ta masaya kendi teklifi ile gelmediğinde toplu sözleşme masası terkedilmeliydi. 2019 mali yılı bütçesini TBMM’den 11 günde geçiren bir Hükümete 4 adet yüzdelik rakam için 15 gün ek süre verilmemeliydi. Toplu sözleşme sürecinin dörtte üçü harcanmamalıydı.

Yetkili sendikalar; 1 Ağustosta kasıtlı olarak masaya hazırlıksız gelen hükümete 15 günlük süre vererek süreci peşkeş çekmemeliydi. Hükumetin teklif vereceği toplantıda, Memur-Sen’in hala “madde madde sunum” yapması ortada danışıklı dövüş olduğu kuşkusunu güçlendirmektedir.

Memur-Sen bilerek ve isteyerek toplu sözleşmenin kapsamı dışında top gezdirmiş, 652 maddelik taleplerle süreci tıkamıştır.

MEMUR-SEN’E SORULUYOR!

652 madde yeni mi çıktı? 652 sorun birikirken, tüm hizmet kollarında yetkili olmanıza rağmen SİZ neredeydiniz? Nasıl oluyor da, Cumhurbaşkanı ile bakanlarla, bürokratlarla her gün kol kola resim çektirirken, sayıları 652’ye varan ve çözümü çok basit konuları bugüne kadar çözmediniz ve pişkince toplu pazarlık masasına sunabildiniz?

Bugüne kadar aklınız neredeydi? Bu sadece kapsam dışına çıkmak değil,  güreş minderinin dışına kaçmak değil midir?

HISIMLIK PARA ETMEDİ

Anlaşılan iktidarla hısımlık işe yaramamıştır. İktidarla hısımlık “Diş kirası” bile etmemiştir. Bu sonu yaratanlar utanmalıdırlar.

15 gün ara verilmesinden beri süre gelen sessizliğin hayra alamet olmadığını ve tehlike sinyalleri verdiğini, kapalı kapılar ardında kirli ve gizli görüşmelerden kaygı duyduğumuzu ifade ettik. 2002 yılından beri aynı oyun oynanıyor. Sadece oyuncular değişiyor. Yetkili sendikalar hükumetler karşısında başarılı olmak için değil, 17 yıldır ders ve ibret almamakta aynı kararlılığı sürdürüyor.

Kamu görevlileri her defasında peşkeş çekiliyor. BASK olarak yetkili sendikaları defalarca uyardık. Sesimizi ve uyarılarımızı Mısır’daki sağır sultana duyurduk, ancak yetkili sendikalara duyuramadık. Yetkili sendikalar ve iktidarlar, 17 yıldır milyonlarca memurun gözünün içine baka baka aynı filmi tekrar tekrar izlettiriyor, aynı oyunu oynatıyor.

MERAK EDİLİYOR VE SORULUYOR!

İyileştirmeden vaz mı geçildi, yoksa masaya oturanların çıkarları çoktan iyileştirildi mi? Refah payına gerek mi kalmadı, yoksa refah içinde yüzenler çalışanların mağduriyetini mi umursamadı?  Açlık ve yoksulluk sınırı açıklamalarınız birer hikayeden mi ibaretti?

Dayanışma aidatı altında memurları haraca bağlayamadığınız için ikramiye hakkından vaz mı geçtiniz? Vergi dilimi adaletsizliği, refah payı kandırmaca mıydı? Ya taban aylığa seyyanen artış?

Ya 3600, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, emekli aylıklarındaki düşüş. Sayamadığımız onlarca talebiniz ve medya karşısında saydıklarınız birer yalan mıydı? 15 gün boyunca komisyonlarda bunları konuşmadı iseniz ne konuştunuz?

Memurların içine düştüğü acıklı ve hazin durumun sorumlusu siyasi ve yandaş sendikacılıktır. Artık; örgütlü gücün siyasi partilere peşkeş çekilmesinin bedelini herkesin ödemek zorunda kaldığının, yeterince sıkıntı çekildiğinin anlaşılma zamanı gelmiş olmalıdır. Memurlar örgütlü ihanetin hesabını soracaktır açıklamasında bulunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler